Zubaři zřejmě omezí provoz. Praktici by měli ordinace zavřít, pokud nemají ochranné pomůcky

Praktici by bez roušek neměli ordinovat, správně by měli mít po celou dobu svých ordinačních hodin respirátor a ochranné brýle. Foto: PxHere

Praktičtí lékaři, kterým dojdou ochranné pomůcky, by měli uzavřít ordinace a poskytovat lékařské konzultace jen telefonicky nebo on-line, doporučilo Sdružení praktických lékařů (SPL). Praktici, kteří ochranné pomůcky proti šíření koronaviru mají, by je podle něj měli používat po celou dobu ordinování. Lékařská komora zase lékaře vyzvala, aby odložili plánované kontroly a vyšetření, ale zůstali k dispozici akutním pacientům. Stomatologická komora se pak staví proti uzavření ordinací soukromých zubních lékařů. V současné situaci kolem koronaviru by o jejich provozu měli rozhodnout jednotliví zubaři. Podle komory by měli omezit provoz a brát míň pacientů. ČTK to řekl prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Uzavření zubních ordinací by podle něj pro stomatologii bylo likvidační.

 

Roušky, které jsou o víkendu a v pondělí praktikům distribuovány v počtu dvou až tří kusů, vystačí nanejvýš na dva až tři dny. Sdružení praktických lékařů proto doporučuje, aby bez nich praktici neordinovali, ale byli k dispozici pacientům telefonicky nebo mailem.

„Jedna ze skupin obyvatelstva nejvíc ohrožených nákazou COVID-19 – lékaři primární péče – je tak prakticky zcela bez ochranných pomůcek,“ uvedlo ve stanovisku předsednictvo sdružení.

Doporučení, které sdružení vydalo, začne platit od pondělí. Praktičtí lékaři i jejich personál by po celou dobu svých ordinačních hodin měli podle sdružení používat respirátor a ochranné brýle. Při ordinování by se lékaři měli soustředit na důležité případy a pacienty bez akutních potíží odkládat. Zároveň by měli redukovat počet lidí v ordinaci a také zkrátit ordinační hodiny. Měly by být i čekárny, aby se v nich nepotkávali zdraví pacienti s nakaženými virem.

Také další zdravotníci i pracovníci v sociálních službách upozorňují na to, že mají stále nedostatek ochranných prostředků, jako jsou respirátory a roušky. Zástupci státu uvádějí, že dělají co mohou a ochranných prostředků bude brzy víc.

Stomatologové zase podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera potřebují až 200.000 respirátorů, které po státu žádali, ale dosud nedostali. Komora se zároveň dohodla, že zubaři nebudou fungovat na zubních pohotovostech, kde chybí respirátory. „To znamená, že lékařská služba první pomoci tam, kde nejsou respirátory, v tuto chvíli končí,“ uvedl Šmucler po včerejším jednání zástupců soukromých lékařů. Jednání se podle něj zúčastnili zástupci zubařů z celé ČR, dále také zástupci praktiků, pediatrů či lékárníků.

„Zubní lékaři omezí provoz na rozumný počet výkonů. Budou mít speciální hygienická opatření a pacienti budou chodit ne do čekáren, ale budou jednotlivě bráni do ordinací,“ řekl Šmucler. Zákaz plánovaných výkonů ve stomatologii podle něj není možný z finančních důvodů. „Nemůžeme uzavřít stomatologii, protože nikdo neví, jestli se někdy ještě otevře,“ vysvětlil.

Podle něj by komora chtěla stomatologii udržet v základním chodu. „Pokud nám v tom stát zabrání, tak zavřeme zítra všech 8500 zubních praxí, takže stomatologie bude dostupná jen ve fakultních nemocnicích,“ řekl. Takové rozhodnutí by podle něj ale bylo absurdní. „Nevím, čím se to liší například od ORL nebo dermatologie,“ řekl.

Stomatologická komora podle Šmuclera vyzývá pacienty, aby nechodili k zubaři s jakýmikoli příznaky nachlazení. Ve spolupráci s praktiky či lékárníky shání komora ochranné pomůcky, jako jsou roušky či respirátory. „Teď máme přislíbeno za odpoledne 50.000 respirátorů od soukromých dárců. Vypadá to, že jich přijde mnohem víc,“ uvedl Šmucler. Respirátory podle něj opět přislíbilo i ministerstvo zdravotnictví, které má jejich distribuci zajišťovat.

Řada stomatologů se podle Šmuclera respirátory již dříve předzásobila. I proto by podle něj rozhodnutí o provozu ordinace mělo být na jednotlivých zubařích. Dodal, že musí být běžně připraveni i na pacienty s jinými chorobami, jako je třeba virus HIV.

-čtk-