Slovensko uzavře romské lokality, kde byl potvrzen koronavirus

Romská osada na Slovensku. Foto: Matúš Kračmár/Flickr/Wikimedia

Slovensko uzavře několik lokalit s romskými obyvateli, u nichž testy potvrdily nákazu koronavirem. Včera večer to oznámil hlavní hygienik Slovenska Ján Mikas. V zemi půjde o první případy plošné karantény v době pandemie nemoci covid-19. Premiér Igor Matovič doplnil, že koronavirus byl zjištěn v pěti lokalitách, kde bydlí Romové. Předseda slovenské vlády již dříve vyslovil obavy, že právě romské osady s nízkým hygienickým standardem se mohou stát ohniskem nákazy.

 

„Toto není nepřátelský akt. Chceme v první řadě chránit lidi, kteří zůstanou v karanténě. Zabezpečíme přísun potravin,“ řekl Matovič novinářům ve městě Krompachy na východním Slovensku, kde spolu s kolegy z vlády, hlavním hygienikem a představiteli dalších institucí jednali o vzniklé situaci.

Koronavirus byl podle předsedy slovenské vlády zjištěn ve třech lokalitách s romskými obyvateli v Krompachách a také ve dvou dalších blízkých vesnicích. Jejich starostové postup vlády ohledně karantény ocenili. Nakažení obyvatelé se zřejmě infikovali ještě při pobytu v cizině, například v Británii.

Slovenská vláda se minulý týden rozhodla zaměřit při testování na koronavirus také na obyvatele více než 30 vybraných romských vesnic a lokalit, kam se po propuknutí pandemie vraceli lidé ze zahraničí. Odebírání vzorků zajistili vojenští zdravotníci.

Na pětimilionovém Slovensku žije podle vládní studie z minulého roku přes 400.000 příslušníků romského etnika. Část z nich bydlí v různých chatrčích a provizorních příbytcích bez pitné vody či veřejné kanalizace.

-čtk-