Dohodovací řízení pro rok 2021: zástupci šesti segmentů se již dohodli s pojišťovnami

Dohodovací řízení tradičně ve Zdravotnickém deníku ilustrujeme tímto obrázkem, který vyjadřuje základní smysl - najít společnou řeč mezi zástupci 14 segmentů zdravotní péče a zdravotními pojišťovnami. Foto: Rytíři krále Artuše, shromáždění u kulatého stolu se zlatým grálem, obrázek pochází s francouzských biblio sbírek z 15. století, zdroj Wikipedia

Dnes končí přípravná fáze Dohodovacího řízení. Včera se podařilo dosáhnout dohody v šesti segmentech: stomatologii, praktických lékařů pro dospělé i pro děti, gynekologů, fyzioterapii, zdravotnické záchranné služby a zdravotní dopravy. Podobně jako minulý rok nedohoda byla výsledkem jednání pojišťoven se segmenty akutní lůžkové péče a následné péče. Zdravotnickému deníku to potvrdil David Šmehlík, náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči.

 

K dalším dohodám by mohlo dojít ještě dnes. Pokusí se o něj vyjednavači zbývajících šesti segmentů. Tam, kde je nedohoda, bude se jednat dál během navazující  fáze, která končí v půlce června.

Velkým úspěchem je už to, že se podařilo Dohodovací řízení opět dát do pohybu, a to i přes úder covidové pandemie, která vážně ohrozila financování zdravotnictví. Tím, že vláda nakonec zcela zásadně navýšila platby za státní pojištěnce, přiteče v nejbližších dvou letech do systému navíc 70 miliard korun. Tyto peníze by měly, spolu s rezervami pojišťoven, vyrovnat výpadek příjmů, který způsobila jak opatření proti koronaviru, tak ještě způsobí následná ekonomická krize. „Spolupráce a důvěra, která se v rámci dohodovacího řízení vytvořila, se přetavila ve schopnost bavit se o nastavení úhradových mechanismů tak, aby byly racionální,“ pochvaluje si jednání náměstek Šmehlík. Znamená to, že zástupci poskytovatelů i pojišťoven jsou schopni posouvat české zdravotnictví dál ve prospěch pacientů, ale současně v mezích, které odpovídají možnostem systému.

Podklady pro realistický průběh Dohodovacího řízení připravila Analytická komise, která přehodnotila příjmy a upravila původní predikce (očekávaný vývoj ekonomiky po covidové krizi sníží příjmy veřejného zdravotního pojištění, navýšení plateb za státní pojištěnce je naopak navýší). V tabulce jsou tak pro rok 2021 čísla z již přehodnocené predikce. Údaje pro rok 2020 vycházejí ze zdravotně pojistných plánů zdravotních pojišťoven. Jak vidno navíc by měla být v roce 2021 oproti roku 2020 k dispozici částka větší než 13 miliard korun, téměř 7 miliard z ní je určeno na tzv. mandatorní výdaje a až zbytek se přerozdělí mezi segmenty, což představuje průměrný meziroční nárůst 2,43 procenta.

-cik-