Neděle, 20. června, 2021

Farmabyznys pod vlivem koronaviru: Novartis, Roche a Johnson & Johnson hlásí výsledky za druhý kvartál

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Duben, květen a červen patřily k doposud nejtěžším měsícům tohoto roku, jelikož protiepidemická opatření plně dolehla na globální ekonomiku. Průmysl, cestovní ruch i mezinárodní obchod meziročně propadly o desítky procent. Pandemie koronaviru se nevyhnula ani farmaceutickému byznysu, ten však co do finančních výsledků obstál se ctí.

Výsledková sezóna se pomalu rozjíždí a svá finanční data postupně zveřejňují také farmaceutické společnosti. Prakticky všechny, které doposud své výsledky za druhý kvartál ohlásily, zaznamenaly meziroční pokles tržeb. Některým se ale podařilo zlepšit provozní výsledek hospodaření, pokud jde o stěžejní část jejich byznysu. Platí to například o švýcarské farmaceutické skupině Novartis, jejíž provozní zisk z takzvaného „core“ byznysu vzrostl oproti stejnému období loňského roku o jedno procento na 3,1 miliardy dolarů (asi 70 miliard korun).

Novartis: tržby letos porostou o střední jednotky procent

Celkové prodeje Novartisu sice ve druhém čtvrtletí meziročně o čtyři procenta klesly, vezmeme-li v potaz celkový kontext, není to vůbec špatný výsledek. V prvním kvartále se totiž obrat společnosti zvýšil o jedenáct procent. Novartis za druhé čtvrtletí utržil 11,35 miliardy dolarů (256,5 miliardy korun), čistý zisk poklesl o jedenáct procent, volné peněžní prostředky vzrostly o jedno procento na 3,63 miliardy dolarů (82 miliard korun).

Výsledky Novartisu korelují s průběhem pandemie koronaviru, respektive zaváděním a postupným uvolňováním protiepidemických opatřeni. Například jeho dermatologický byznys byl zasažen poklesem návštěv dermatologických pacientů u lékařů, a to o polovinu v Evropské unii, o devadesát procent v USA. Podle Novartisu se však už v červnu začalo příznivě projevovat to, že se lidé ke svým lékařům vraceli.

Na druhé straně jsou i oblasti, kde se koronavirová pandemie u Novartisu vůbec neprojevila. Týká se to léku terapií pro léčbu spinální muskulární atrofie. Tržby z prodeje léku Zolgensma se ve druhém kvartále zvýšily z předchozích 170 (za leden až březen) na 205 milionů dolarů. Podle Novartisu to bylo v důsledku „geografické expanze“. Novartis na základě výsledků v prvním letošním pololetí mírně upravil celoroční výhled směrem dolů. Nyní nově počítá s růstem tržeb „ve středních jednotkách procent, namísto dřívějších vyšších jednotek procent“.

Roche: vidíme silné zotavení

Podobný vývoj měly finanční výsledky další švýcarské farmaceutické společnosti, Roche. Její prodeje meziročně propadly o deset procent, ovšem po zohlednění změny kursu švýcarského franku byl propad pouze čtyřprocentní, tedy prakticky stejný jako u Novartisu. Také na tržbách Roche se projevil pokles návštěv pacientů u lékařů v důsledku uvalení karanténních opatření. Roche za druhý kvartál utržila 15,2 miliardy dolarů (asi 343 miliard korun).

Roche zaznamenala pokles tržeb u léků jako Ocrevus (léčba roztroušené sklerózy), Hemlibra (léčba hemofilie), Lucentis (oftalmologická léčba) nebo Rituxan (léčba rakoviny krve). Podle výkonného ředitele společnosti Roche Severina Schwana se právě zde „pandemie projevila v plné síle“. Na druhé straně Roche hlásí mimořádný nárůst tržeb z prodeje prostředků, které slouží k diagnostice koronaviru, respektive covid-19. „Objednávky, které jsme obdržely, jsou na takové úrovni jako za poslední čtyři až pět let dohromady,“ uvedl pro agenturu Reuters Thomas Schneider, šéf divize diagnostiky ve společnosti Roche.

Farmaceutická společnost, která sídlí v Basileji, ovšem uvedla, že nemění celoroční výhled tržeb. I nadále tak počítá s růstem obratu v nižších až středních jednotkách procent. Podobně by se měl vyvíjet její celoroční zisk. „Přestože měsíce, které byly zasaženy karanténou, znamenaly snížení dodávek, viděly jsme už v červnu skutečně silné oživení. I díky tomu věříme, že se nám podaří naplnit náš původní cíl,“ dodal Severin Schwan.

Johnson & Johnson zvyšuje celoroční cíl tržeb

Není překvapením, že ani americká farmaceutická společnost Johnson & Johnson nebyla ušetřena dopadů koronavirové krize. Její tržby za druhý kvartál meziročně klesly téměř o jedenáct procent na 18,34 miliardy dolarů (skoro 415 miliard korun) a čistý zisk klesl na 3,63 miliardy dolarů (82 miliard korun), což představuje pokles o více než třetinu. „Naše výsledky za druhý kvartál jen potvrdily, že farmaceutický průmysl byl zasažen pandemií koronaviru. Zároveň ale vidíme šanci na rychlé zotavení,“ uvedl výkonný ředitel Johnson & Johnson Alex Gorsky.

Na poklesu prodejů se nejvíce projevil segment spotřební farmacie, kde se tržby Johnsonu snížily o sedm procent. Naproti tomu u ostatní farmaceutické produkce tržby o 2,1 procenta vzrostly. Skutečnou ránu ovšem zaznamenal segment zdravotnických přístrojů, kde tržby propadly téměř o 34 procent, ovšem i tak Johnson & Johnson tímto výsledkem pozitivně překvapil trhy. Johnson & Johnson dokonce zvýšil svůj celoroční výhled tržeb z původních 77,5 až 80,5 miliardy dolarů na 79,9 až 81,4 miliardy.

Petr Musil

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY