Evropa dál zpřísňuje opatření. Celostátní karanténu zavádí Německo a Francie

V Německu se uzavřou hospody, bary, restaurace, divadla či kina, otevřené naopak zůstanou školy, školky nebo obchody. Foto: koláž ZD/wikipedia/pixabay

Některé evropské státy včetně Česka či Německa včera opět ohlásily nejvyšší denní přírůstky infikovaných koronavirem od propuknutí nákazy. Vlády na starém kontinentu ve světle zhoršující se situace zvažují přísnější režim. Rozsáhlá karanténní opatření již ohlásili německá kancléřka Angela Merkel a francouzský prezident Emmanuel Macron.

Od pondělí 2. listopadu do konce měsíce zavádí Německo rozsáhlou karanténní uzávěru, aby zastavilo prudký nárůst počtu nových případů koronavirové infekce. Oznámila to včera po jednání s premiéry spolkových zemí kancléřka Angela Merkelová, která upozornila na znepokojivé tempo šíření nákazy. Kancléřka se na videokonferenci s premiéry spolkových zemí dohodla, že se do konce listopadu uzavřou hospody, bary, restaurace, divadla či kina, otevřené naopak zůstanou školy, školky nebo obchody. Omezeno bude i shromažďování, sejít se bude moci maximálně deset lidí z nejvýše dvou domácností.

„Dohodli jsme se na velmi tvrdých opatření,“ řekla Merkelová. „Chci to výslovně uvést, protože jsme si vědomi, co od lidí žádáme,“ dodala. S tím na tiskové konferenci souhlasili i berlínský primátor Michael Müller a bavorský premiér Markus Söder, kteří včerejšek označili za den těžkých rozhodnutí. Opatření, jak uvedla Merkelová, platí pro celé Německo, pravidla se tak nebudou v jednotlivých spolkových zemích lišit, jak bylo dosud běžné.

„Musíme jednat, a to hned,“ řekla Merkelová. Karanténě, kterou označila za „částečnou uzávěru“, je podle kancléřky nezbytné přistoupit, neboť šíření koronaviru se dramaticky zrychluje. Merkelová prohlásila, že epidemie se šíří exponenciálně: zatímco za úterý oznámil Institut Roberta Kocha takřka 15.000 nakažených, před týdnem to byla polovina.

Merkelová vyzvala občany, aby zvážili nutnost cest a návštěv příbuzných. Upozornila, že během uzávěry nebude možné turistické ubytování v hotelech a že takové přenocování bude umožněno jen těm, kteří podnikají nezbytné služební cesty či svůj pobyt náležitě zdůvodní. Kancléřka doporučila, aby se lidé vzdali i jednodenních výletů a aby kontakty s ostatními omezili na naprosté minimum.

Kvůli omezení kontaktů budou uzavřeny posilovny, plavecké stadiony a pozastavena činnost volnočasových sportovních klubů; profesionální sport omezen nebude, budou z něj ovšem vyloučeni diváci. Individuální sportování včetně běhání bude povoleno.

Vedle kin, divadel či oper zavřou také herny, sázkové kanceláře, nevěstince, tetovací studia nebo masážní a kosmetické salony. Kadeřnictví a fyzioterapeutické služby ale zůstanou otevřené. Gastronomické provozovny mohou otevřít výdejová okénka, naopak jídelny budou fungovat nadále. Povolené jsou také bohoslužby.

Müller řekl, že pokud veřejnost nadcházející čtyři týdny bude opatření solidárně a zodpovědně dodržovat, pak existují dobré vyhlídky na zvládnutí krize a na zlepšení nepříznivého vývoje. K solidárnímu chování vyzval také Söder.

Cílem opatření je podle Merkelové dostat šíření infekce pod kontrolu. Kancléřka poznamenala, že nyní nelze s určitostí zdroj nákazy určit u 75 procent případů. Merkelová si od uzávěry také slibuje, že se podaří snížit nákazu pod kritickou týdenní hranici 50 infikovaných na 100.000 obyvatel. Po překročení tohoto počtu je oblast německými úřady považována za epidemicky rizikovou.

Celostátní uzávěra platí od pátku i pro Francouze

Také francouzský prezident Emmanuel Macron včera kvůli prudkému šíření koronaviru v zemi vyhlásil celoplošná karanténní opatření. Od pátku budou v celé Francii zavřené restaurace a bary, možný nebude ani pohyb mezi jednotlivými regiony. Opatření zůstanou v platnosti do 1. prosince. Na rozdíl od jarního lockdownu, který trval osm týdnů, ale zůstane otevřená většina škol.

Macron v televizním projevu řekl, že druhá vlna pandemie bude pravděpodobně horší než první. Všechny regiony už jsou oblastmi s vysokým rizikem nákazy, zdůraznil. Podle něj by bylo nepřijatelné třídění pacientů v nemocnicích, zároveň je ale třeba ochránit ekonomiku a hospodářství se nesmí zastavit. Prezident také odmítl strategii získání kolektivní imunity. Ta by si podle něj vyžádala na 400.000 mrtvých navíc. Prezident připustil, že koronavirus se šíří rychleji, než se předpokládalo.

Šéf Elysejského paláce upřesnil, že univerzity budou muset přejít na dálkovou výuku a že i práce z domova by měla být obecným pravidlem. Povolené podle něj budou například návštěvy v pečovatelských domech. Zároveň vyzval občany, aby zůstávali co nejvíce doma.

Macron řekl, že za dva týdny se uvidí, zda se situace zlepšila, což by umožnilo otevření některých obchodů, které nejsou považovány za nezbytné. Denní nárůsty infikovaných však musí klesnout na přibližně 5000 z nynějších téměř 40.000.

Francie, která má na 67 milionů obyvatel, včera ohlásila 36.437 nově nakažených za posledních 24 hodin, zatímco v úterý to bylo 33.417. Za celou dobu pandemie bylo v zemi evidováno 1,235.132 nakažených.

Nových úmrtí pacientů s covidem-19 včera Francie registrovala 244, ovšem v úterý jich bylo dokonce 523 – nejvíce od dubna. Dohromady tak už v zemi zemřelo 37.785 nakažených, což patří mezi nejhorší bilance na světě.

-čtk-