Čtvrtek, 28. ledna, 2021

Novartis kupuje Cadent a Philips pohltí výrobce monitorů srdeční aktivity

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Americká společnost Cadent, která se zaměřuje na vývoj a výrobu neurologických léčiv, kývla na nabídku přejít pod křídla švýcarské skupiny Novartis. Své portfolio hodlá rozšířit také nizozemská společnost Philips. Převezme totiž výrobce monitorů srdeční aktivity BioTelemetry.

Nizozemská elektrotechnická společnost Philips převezme výrobce monitorů srdeční aktivity BioTelemetry. Za americkou společnost zaplatí Phillips 2,8 miliardy dolarů, což v přepočtu představuje sumu bezmála 60 miliard korun. Philips se s akcionáři BioTelemetry dohodl na výplatě 72 dolarů za každou akcii, což představuje prémii asi 16,5 procent nad úrovní tržní ceny výrobce zařízení pro monitoring srdeční činnosti.

„Akvizice společnosti BioTelemetry je v dokonalém souladu s naší strategií stát se lídrem v poskytování zařízení pro management zdravotní péče poskytované pacientům v nemocnicích, ale i následné péče domácí,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Philips Frans van Houten ve svém tiskovém stanovisku.

Trh s monitory srdce se do pěti let zdvojnásobí

Podle van Houtena je BioTelemetry rychle rostoucí společností na poli diagnostiky kardiovaskulárních potíží a jedním z důležitých dodavatelů nositelných přístrojů, které stav a činnost srdce monitorují a vyhodnocují. „Rozšířením portfolia se dostaneme do optimální pozice, kdy budeme moci zlepšovat péči o pacienty v širším spektru chorob,“ dodal van Houten.

„Díky našemu neutuchajícímu inovačnímu úsilí se nám podařilo vyvinout největší síť dálkového monitoringu kardiovaskulární aktivity,“ řekl Joseph H. Capper, prezident a výkonný ředitel společnosti BioTelemetry. „Jsme poctěni, že se staneme součástí skupiny Philips a budeme moci v naší cestě pokračovat. Díky Philipsu také získáme větší inovační sílu a budeme schopni uspokojit stoupající poptávku po našich zařízeních a řešeních,“ dodal Capper.

Americká společnosti BioTelemetry se zaměřuje na diagnostiku kardiovaskulárních onemocnění a monitorování srdeční činnosti. Zařízení, která za tímto účelem vyvíjí, tvoří až 85 procent celkových prodejů. Její produkty využívá více než jeden milion pacientů ročně. Odhaduje se, že do pěti let by se produkce a tržby BioTelemetry měly zdvojnásobit. Akvizice společností Philips má být dokončena v prvním čtvrtletí příštího roku.

Novartis bude léčit duši

Na nákupy vyrazila také švýcarská farmaceutická skupina Novartis. A rovněž ona si objekt svého zájmu vybrala ve Spojených státech. Do její skupiny by měla přejít společnost Cadent, která se zaměřuje na vývoj a produkci neurologických léků. Novartis se stane majitelem Cadentu za 770 milionů dolarů (asi 16,4 miliardy korun).

„Zavázali jsme se, že změníme životy pacientů trpících vážnými neuropsychiatrickými poruchami, pro něž existují jen omezené možnosti léčby,“ řekl Jay Bradner, prezident Novartis Institutes for BioMedical Research, inovačního křídla skupiny Novartis. „Akvizice společnosti Cadent navazuje na předchozí dlouhodobou spolupráci a společné ambice přinést nové neuropsychiatrické léky zaměřené na hlavní příčinu onemocnění,“ dodal.

Novartis zaplatí předem 210 milionů dolarů a zbývajících 560 milionů bude splácet postupně po dokončení akvizice, k němuž by mělo dojít rovněž v prvním čtvrtletí příštího roku. Dohodu musí ještě posvětit nejen akcionáři obou společností, ale také antimonopolní úřadu obou zemí, v nichž mají společnosti domicil.

Třetí významnou událostí uplynulého týdne ve farmabyznysu je spojení společností Merck a Janux Therapeutics, které se rozhodly pro společný projekt pro výzkum zaměřený na imunoterapii, při níž hodlají využít takzvané T-buňky. Celková investice se odhaduje na jednu miliardu dolarů.

Petr Musil

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY