Sobota, 16. ledna, 2021

V Brně se bude jednat s Blatným o sloučení dvou fakultních nemocnic

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zástupci Fakultní nemocnice Brno chtějí v prosinci jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) o případném sloučení s Fakultní nemocnicí u svaté Anny v Brně. Ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba ČTK řekl, že racionalizace provozu a jedno vedení obou nemocnic by přineslo úspory a také by to zlepšilo situaci u personálu, který má mnoho práce. Ředitel svatoanenské nemocnice Vlastimil Vajdák nepovažuje sloučení za dobré, podle něj už u zaměstnanců začala vznikat petice. Než se stal Blatný před měsícem ministrem, působil jako Štěrbův náměstek.

 

O možném sloučení obou brněnských fakultních nemocnic zřizovaných státem se v Brně mluví už dlouhá léta. Otázku chce znovu Štěrba probrat s Blatným na jeho návštěvě v Brně 11. prosince. „Sloučení by muselo být formou zákona a je to běh na dlouhou trať. Myslím ale, že by bylo docela rozumné se o tom bavit,“ uvedl Štěrba. Podle něj je potřeba řešit organizaci zdravotnické péče, do které jsou zapojené státní fakultní nemocnice, krajské nemocnice, městské nemocnice a soukromé subjekty. „Ve finále koronavirus ukázal, že je dobré řídit věci z jednoho centra. Racionalizace provozů by kromě úspor a zlepšení situace u personálu přinesla i dost zdravotnických investic. Je to lepší, než když si v tom zařízení konkurují,“ řekl Štěrba.

Vajdák ale se sloučením nesouhlasí. „Myslím, že je to nesmysl. Právě první vlna pandemie covidu ukázala, jak je důležité mít dvě páteřní nemocnice, a ne jeden obrovský celek. Když systémy Fakultní nemocnice Brno napadli hackeři a přestali tam kvůli tomu operovat, sanitky vozily akutní pacienty k nám,“ připomněl Vajdák jarní kybernetický útok na druhou fakultní nemocnici. Ve sloučení nevidí ani další pozitiva. „Jsem ekonom a velmi dobře vím, že sloučení by nepřineslo z ekonomického hlediska žádné výhody, spíše naopak. Nepřispěje to ani k lepší personální situaci, pacientů nějakým sloučením neubude. Navíc považuji otevření tohoto tématu právě v této těžké době za velmi nekorektní,“ zdůraznil Vajdák. Podle něj nesouhlasí ani zaměstnanci, kteří už začali vytvářet petice za samostatnost svatoanenské nemocnice.

Fakultní nemocnice Brno má asi 6000 zaměstnanců, svatoanenská kolem 3500 zaměstnanců včetně pracovníků Mezinárodního centra klinického výzkumu, které pod nemocnici spadá.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY