Úterý, 11. května, 2021

Farmaceutičtí obři nejsou na příští pandemii připraveni, varuje zpráva WHO a nizozemské nadace

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Světová zdravotnická organizace varuje, že velké farmaceutické skupiny se jen pramálo připravují na možné propuknutí další velké pandemie. Nedostatečně se prý věnují výzkumu patogenů, které by mohly být zdroje příštího šíření nákazy. Vyplývá to ze zpráv WHO a nadace Access to Medicine Foundation, na kterou odkazují zahraniční média.

Příští pandemie by mohla být daleko horší než ta, které svět čelí posledních deset měsíců. Myslí si to například Jayasree K. Iyerová, výkonná ředitelka nizozemské nadace Access to Medicine Foundation, neziskové organizace, která je financována nizozemskou, britskou a dalšími vládami. Cílem nadace je mimo jiné upozorňovat na možná zdravotnická rizika, kterým může lidstvo v nejbližší době čelit.

A jedním takovým je virus Nipah, který se objevil v Číně a vykazuje smrtnost až 75 procent. „Virus Nipah je další z infekčních nemocí, které nám dělají těžkou hlavu. Může se kdykoli rozšířit do světa. Příští pandemie může znamenat rozšíření infekce, která bude odolná vůči lékům,“ cituje britský deník The Guardian Iyerovou. Světová zdravotnická organizace před téměř třemi lety uvedla, že virus Nipah může způsobovat několik druhů respiračních obtíží, ale také encefalitidu a otok mozku. Smrtnost se pohybuje od 40 do 75 procent v závislosti na tom, kde se nemoc rozšíří. Epidemie, ke kterým v minulosti došlo v Bangladéši a Indii, zřejmě souvisely s požíváním mízy…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Petr Musil

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit