Čtvrtek, 6. května, 2021

Změnu ve vězeňském zdravotnictví vláda možná podpoří

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Navrhovanou změnu ve vězeňském zdravotnictví vláda možná podpoří. Skupina poslanců chce zřídit ve Vězeňské službě novou zdravotnickou organizační jednotku, od níž si slibuje mimo jiné pružnější řízení vězeňských nemocnic v Praze a v Brně a lepší využití jejich kapacit i výběr plateb od zdravotních pojišťoven. Kabinet ANO a ČSSD by se měl k předloze podle podkladů pro pondělní postavit souhlasně a doporučit jen některé legislativně-technické úpravy.

Oddělení poskytování části zdravotní péče od věznic by také posílilo důvěru mezi pacientem – vězněm a lékařem, který přestane být vnímán jako bezprostřední součást represivního aparátu, napsali předkladatelé z ANO, Pirátů, SPD a KSČM v důvodové zprávě. Poukazují na to, že Česko sklízí kvůli nynějšímu stavu kritiku některých mezinárodních organizací.

„Navrhovaná změna je nezbytná, pokud má vězeňské zdravotnictví sledovat vývoj moderních trendů a budovat ve svém rozhodování nezávislou základnu pro zvyšování kvality poskytovaných zdravotních služeb,“ stojí ve zdůvodnění novely. Předkladatelé odhadli, že zřízení organizační jednotky by stálo jednorázově zhruba sedm milionů korun kvůli nutné úpravě informačních systémů.

Tvůrci chtějí, aby Sněmovna novelu schválila zrychleně už v prvním čtení. Není ale jisté, zda bude do konce volebního období přijata.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY