Úterý, 28. září, 2021

Severní Irsko ztratí přístup až ke dvěma tisícům léků. Kvůli brexitu a nákladné regulaci

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Severní Irsko bije na poplach. Od začátku nového roku mu totiž reálně hrozí nedostatek léků. Je totiž silně závislé na jejich dodávkách z Velké Británie. Jenže britské farmaceutické firmy dávají najevo, že nechtějí léky do této části Spojeného království dodávat, protože by musely plnit dvojí regulatorní podmínky.

Kolem dvou tisíc druhů léčivých přípravků, které jsou v současné době nabízeny pacientům v Severním Irsku, avšak jsou vyráběny ve Velké Británii, bude staženo z trhu. Britští výrobci léků se totiž potýkají s komplikovanou a nákladnou byrokracií po odchodu Spojeného království z Evropské unie.

Britská asociace výrobců generických léků uvedla, že její členové sdělili britskému ministerstvu zdravotnictví, že zastaví pravidelné dodávky medicínských přípravků do Severního Irska. Důvodem jsou právě náklady spojené s duplikovanou regulací, kterou budou muset podstupovat.

Britské farmaceutické firmy tedy od nového roku budou muset vyhovovat britským regulacím na trhu Velké Británie a unijním regulacím na trhu Severního Irska. A to se jim dle slov jejich zástupců nevyplatí, jak informoval britský list Financial Times.

Nákladná dvojí regulace

Hrozba vážného narušení dodávek léků do Severního Irska přišla ve chvíli, kdy předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová varovala britského premiéra Borise Johnsona, že Brusel nebude ochoten vyjednat novou podobu takzvaného severoirského protokolu. Ten je součástí brexitové dohody mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií.

A pod severoirským protokolem, který nastavuje obchodní podmínky pro Severní Irsko, bude region z hlediska léků pokládán za regulatorní teritorium Evropské unie poté, co letos v prosinci vyprší přechodné období.

Výkonný ředitel Britské asociace výrobců generických léků Mark Samuels řekl, že producenti budou muset u léků pro severoirský trh dodržovat jiné podmínky pro skladování nebo laboratorní testování. K tomu budou muset najímat specialisty, kteří budou schopni tento proces zajistit. „Tato duplikace povede k tomu, že se dodávání léků na severoirský trh v mnoha případech nevyplatí a bude z dlouhodobého hlediska neudržitelná,“ uvedl pro Financial Times.

Léky bude muset zajistit vláda, varují britští výrobci

Podle něho každý týden zpoždění ve vyjednávání nových podmínek znamená, že poroste počet firem, které se rozhodnou své léky do Severního Irska nedodávat. „Nevybavuji si, že bychom kdy zaznamenali takový rozměr stahování se z nějakého trhu,“ dodal Mark Samuels.

Samuels vyjádřil naději, že britská vláda podnikne kroky, které nastíněné situaci nakonec zabrání. Pokud by nedošlo k vyjednání nových podmínek v rámci severoirského protokolu, bude podle něho nutné, aby britský kabinet zajistila zásobování léky na vlastní náklady.

Brusel přitom podle listu Financial Times v červnu uvedl, že by byl ochoten pracovat na tom, aby zásobování Severního Irska léky nebylo ohroženo. Evropská komise má v nadcházejících měsících přijít s konkrétními legislativními návrhy.

Mezitím však Boris Johnson Ursule von der Leyenové sdělil, že severoirský protokol „není udržitelný“ a že „potřebuje podstatné změny“. Podle aktuálního znění protokolu totiž zboží, které překračuje hranici v Irském moři z Velké Británie do Severního Irska, musí splňovat unijní standardy.

Von der Leyenová: Hledejme řešení v rámci protokolu

Downing Street minulý týden ve středu vydala seznam bodů, které by podle ní měly ze severoirského protokolu zmizet nebo být změněny. „Jde o obrovskou příležitost najít rozumné a praktické řešení obtíží, kterým budou muset čelit obyčejní lidé o podnikatelé v Severním Irsku. Proto bychom se měli snažit o nastavení vztahů mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií na lepší úrovni,“ dodal úřad britského premiéra.

Von der Leyenová, ale dala najevo, že veškeré případné změny v protokolu musí být v souladu s dohodou, kterou Johnson za Velkou Británii podepsal v roce 2019. „Evropská unie bude pokračovat v úsilí být kreativní a flexibilní v rámci protokolu. Ale nebudeme jej vyjednávat znovu. Musíme společně zajistit stabilitu a předvídatelnost v Severním Irsku,“ napsala předsedkyně Evropské komise na Twitter.

Petr Musil

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY