Úterý, 28. září, 2021

Podle Faltýnka novela o veřejném zdravotním pojištění zřejmě projde v senátní verzi

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, jeden z klíčových legislativních návrhů ministra zdravotnictví Adam Vojtěcha (ANO), má na nadcházejícím zasedání Poslanecké sněmovny velkou šanci na schválení, jak zjistil Zdravotnický deník.

“Prosazení novely zákona o veřejném zdravotním pojištění je pro mně priorita. Určitě se nám ji podaří zařadit na program jednání poslední schůze Poslanecké sněmovny,” ujistil včera Zdravotnický deník předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. A dodal:  „Jako poslanecký klub ANO budeme podporovat senátní verzi novely. Tudíž je téměř jisté, že vstoupí v platnost a účinnost v předpokládaných termínech.“

Schvalovací kolečko dlouho připravované novely zákona č. 48/1997 je ve finále. Návrh, mezi jehož nejzásadnější body patří nové nastavení úhrad inovativních léčiv a přípravků na vzácná onemocnění s cílem zlepšit jejich dostupnost, schválili poslanci již v červnu. V polovině července jej nicméně do Sněmovny vrátili senátoři s několika pozměňovacími návrhy, které se mj. týkaly fungování center duševního zdraví. Tím přidělali vrásky na čele ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO). Hrozilo totiž, že tuto jeho klíčovou normu pro české zdravotnictví nestihnou zákonodárci schválit do podzimních sněmovních voleb. Poslední příležitost tak učinit ještě v tomto funkčním období mají na své schůzi, která začíná příští týden.

Na seznamu priorit  

Jak zjistil Zdravotnický deník mezi stranami zastoupenými ve Sněmovně, politická vůle novelu schválit je vysoká. Za velmi důležitou ji vedle hnutí ANO považuje i jeho vládní koaliční partner ČSSD. „Budu to mít při jednání o zářijovém programu schůze Poslanecké sněmovny na seznamu priorit,“ potvrdil Zdravotnickému deníku předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.  

Také podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 a člena zdravotnického výboru Vlastimila Válka je v zájmu všech pacientských organizací a především samotných pacientů, aby novela byla schválena co nejdříve, a nehrozilo tak jakékoliv omezení péče či dostupnosti léčiv. Jeho strana a celá koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) podle něj podpoří normu ve verzi navržené Senátem. „Považujeme ji za lepší jak pro zdravotnické instituce i pacienty. Jsme však připraveni podpořit také verzi poslaneckou,“ dodává.  

Předseda STAN Vít Rakušan považuje návrh za jednu z nejdůležitějších novel zákona. „Budeme usilovat o její přijetí v co nejbližším termínu, a to ve znění podle senátního návrhu. Obsahuje totiž důležité body jako je změna návrhu právní regulace center duševního zdraví, ale také opravy legislativně-technických chyb, např. v úhradě očkování dětí proti meningokokům,“ napsal Zdravotnickému deníku.

Rakušan dodává, že zkvalitnění zdravotních služeb je programovou prioritou celé koalice Piráti a Starostové. „Důležitou změnou je kratší cesta k moderní léčbě – v tomto smyslu navrhovaná novela přináší zlepšení v úhradě inovativní léčby. Je tedy krokem správným směrem,“ říká předseda STAN a koaliční partner Pirátů. Podle něj však do budoucna stále zůstává co řešit, především zhoršující se dostupnost péče s tím, že je zapotřebí stanovit odpovědnosti za naplnění parametrů dostupnosti (na úrovni zdravotních pojišťoven, krajů, obci) nebo systematické měření kvality péče.  

Helena Sedláčková

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY