Úterý, 28. září, 2021

Uznávejte protilátky, žádají opoziční koalice. Imunitu nelze měřit jen podle protilátkové odpovědi, reaguje Vašáková

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Někteří poslanci prosazují uznávání testu na protilátky proti covidu-19 jako možnost prokázání bezinfekčnosti. Imunita není jednoduše měřitelná jen měřením protilátkové odpovědi, oponovala jim včera na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková. Nejlepší je podle ní imunita hybridní, vzniklá po prodělání nemoci a zároveň očkování.

Obě opoziční koalice, tedy SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti a Starostové, včera opět vyzvaly vládu, aby začala u lidí zjišťovat hladinu protilátek na koronavirus. Za uznávání protilátek jako možnosti prokázání bezinfekčnosti bojují poslanci napříč politických spektrem, téma se objevuje i v jejich volebních programech. Imunita není jednoduše měřitelná jen měřením protilátkové odpovědi, oponovala jim včera na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková. Nejlepší je podle ní imunita hybridní, vzniklá po prodělání nemoci a zároveň očkování.

Uznávání protilátek podpořil i bývalý ministr a vakcinolog Roman Prymula. „Když někdo má vysoké hladiny protilátek, tak pro mě je vysoce pravděpodobné, že chráněn bude. A to mi stačí,“ uvedl Prymula. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) namítá, že v žádné zemi Evropské unie kromě Rakouska, které od toho chce upustit, pozitivní test na protilátky nestačí.

Vašáková: Protilátky se nerovnají imunitě

„Protilátky se nerovná imunita. To je bohužel velké zjednodušení,“ řekla Vašáková. Zvažuje se ale, že by lidé po prodělaném covidu-19 mohli dostávat jen jednu dávku očkování, protože by jim stačila, případně jednodávkovou vakcínu Janssen.

Kritici uznávání protilátek argumentují tím, že zatím nebyla stanovena univerzální hodnota hladiny protilátek, která by měla pro ochranu před nákazou stačit. Vadí jim také to, že by stejnou „výhodu“ měli mít lidé, kteří měli pozitivní test se všemi následky, jako je trasování hygienou a povinná až dvoutýdenní karanténa, jako ti, kteří se těmto nepříjemnostem vyhnuli.

Naopak argumentem zastánců je stanovená hodnota protilátek, díky níž mohou lidé po prodělání nemoci darovat plazmu pro léčbu pacientů. Další poslanci včera uváděli, že někteří lidé mohli mít i závažné důvody, proč na test s příznaky nešli, nebo si až později uvědomili, že měli příznaky, třeba až v době, kdy se jim delší dobu špatně dýchalo. Vliv to má například také na předepisování lázní.

Vašáková jejich poznámky odrážela tím, že nemoc covid-19 je podle standardů Světové zdravotnické organizace (WHO) prokázaná až pozitivním PCR testem. Není podle ní žádný důvod, proč by si lidé sami měli test na protilátky platit, když jeho výsledek o ničem nevypovídá. Ani kvůli vysoké hodnotě podle ní nemají odkládat očkování, protože nejlepší ochrana je kombinací obojího.

Znovu se mají odborníci vrátit k tématu příští týden. Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve avizoval, že svolal na toto téma kulatý stůl. Lidí s protilátkami se zastal i soud, podle něj jsou diskriminovaní. Ministr Vojtěch se zavázal, že definitivně rozhodně do konce září.

Opozice: Možnost, pokud lidé očkování odmítnout

Na včerejší tiskové konferenci koalice SPOLU kritizoval lidovecký poslanec Vít Kaňkovský ministerstvo zdravotnictví, že jedná jen se svým expertním panelem a nepřibírá do diskuse odborníky, kteří mají na protilátky jiný názor. Ministr Vojtěch v neděli v České televizi uvedl, že debatu na toto téma chce dokončit v září.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek apeloval na vládu, aby mobilní očkovací týmy objížděly v regionech nenaočkované lidi a snažily se jim vysvětlit význam vakcinace. Pokud lidé očkování odmítnou, měly by jim týmy podle Válka nabídnout alespoň otestování na množství protilátek.

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky je nutné, aby vláda daleko lépe prezentovala očkování veřejnosti a bránila dezinformacím. Zároveň by kabinet měl přestat přemýšlet o nefunkčních plošných opatřeních, ale tam, kde to je nezbytně nutné, se zaměřit na lokální kroky.

Koalice Pirátů a STAN zopakovala svůj apel na uznávání protilátek jako dokladu o bezinfekčnosti ve včerejší tiskové zprávě. Obě opoziční koalice se shodují, že je problematické vysoké číslo dosud nenaočkovaných seniorů. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je bez ochrany očkováním nebo prodělaným covidem-19 asi 435.000 seniorů.

Piráti a STAN se domnívají, že by měla vláda umožnit lidem vybrat si vakcínu. Navrhovali též očkování v lékárnách. Považují za chybu, že u škol vláda dotuje PCR testy pouze 200 korunami, a většina zařízení tak přistoupila na méně spolehlivé antigenní testy.

Podle ministra Vojtěcha testování ve školách po tomto týdnu skončí. V prvním termínu po zahájení školního roku minulý týden testy potvrdily 116 pozitivních případů nákazy. Plošně bude dál platit nošení roušek ve společných prostorech škol. Nevyloučil ale, že by se časem mohly testy ve školách opět zavést na lokální úrovni. Piráti a STAN vzhledem k zhoršující se situaci v některých lokalitách nepovažují ukončení testování za správné.

Piráti a Starostové také po vládě požadují přípravu strategie pro další měsíce. „Stejně tak jsme žádali vládu, aby dopředu nastavila jasné podmínky pro maloobchod a služby, aby i v případě zhoršení situace mohly v co nejširším rozsahu fungovat. A s tím dopředu nastavit i spravedlivé a dostatečné kompenzace. Jestli se tak stalo, nikdo netuší, podle současných vyjádření vlády to tak nevypadá,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Epidemie koronaviru v Česku dál zrychluje, v úterý laboratoře odhalily 588 nakažených. Více pozitivních testů za jeden den bylo naposledy 25. května. Dál roste i reprodukční číslo, ke včerejšku stouplo na 1,48 z předchozích 1,36.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY