Sobota, 16. října, 2021

Interval pro přeočkování proti covidu se od 18. října zkrátí na šest měsíců

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Posilující dávka vakcíny proti nemoci covid-19 se bude moci od 18. října podávat místo nynějších osmi už šest měsíců po plném naočkování. Uvedl to na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Schválila to klinická skupina ministerstva. Do konce října by tak mohlo mít v Česku nárok na posilující dávku přes milion lidí, na konci roku 3,2 milionu. Odborníci doporučili interval zkrátit. O stanovisku České vakcinologické společnosti dnes na twitteru informoval její předseda Roman Chlíbek. Možnost přeočkování po šesti měsících u vakcíny od firem Pfizer/BioNTech pro lidi starší 18 let už také v pondělí schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

„Dnes jsem dal na jednání Centrálního řídícího týmu pokyn, připravit zázemí pro očkování posilující dávky již šest měsíců po dokončení prvovakcinace,“ uvedl Vojtěch s odkazem na stanovisko odborníků. Následně ministr večer doplnil, že zkrácení intervalu schválila klinická skupina ministerstva zdravotnictví.

V současnosti mohou lidé v Česku posilující dávku očkování dostat po osmi měsících od poslední dávky, nyní na ni mají nárok především senioři a zdravotníci, kteří se začali očkovat proti covidu mezi prvními. Ke středě ji dostalo asi 13.600 lidí. Nárok podle současných pravidel mělo ke konci září asi 40.000 lidí a na konci roku zhruba milion. Nově už po půl roce od druhé dávky očkování by to bylo na konci října milion lidí očkovaných do dubna a na konci roku 3,2 milionu lidí očkovaných do června. Jen za červen dostalo druhou dávku 1,7 milionu z nich.

Zahraniční i česká data podle odborníků naznačují klesající účinnost vakcinace proti covidu-19 v čase, pokles je patrný především u lidí nad 65 let. Odborníci na vakcinaci proto v návaznosti na rozhodnutí EMA doporučili interval pro přeočkování zkrátit. „Posilovací dávku je možné aplikovat také kdykoli později,“ uvedl Chlíbek.

EMA také uvedla, že podporuje aplikování třetích dávek vakcín od společností Pfizer/BioNTech a Moderna osobám se sníženou imunitou. V tomto případě lze třetí vakcínu podat už 28 dní od druhé dávky. I toto přeočkování v Česku funguje.

Počty očkovaných, kteří budou mít nárok na přeočkování:

Přeočkování po osmi měsícíchPřeočkování po šesti měsících
DatumDatum druhé dávkyPočet lidí, kterým uplyne osm měsíců od druhé dávky (celkem)Datum druhé dávkyPočet lidí, kterým uplyne šest měsíců od druhé dávky (celkem)
konec zářído konce ledna40.040do konce března519.521
konec října / od 18.10.*do konce února244.344do konce dubna1,009.015
konec listopadudo konce března519.521do konce května1,461.137
konec prosincedo konce dubna1,009.015do konce června3,204.627

zdroj: data o očkování MZČR

*navrhovaný termín změny pravidel ze osmi na šest měsíců

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY