Pondělí, 29. listopadu, 2021

Vláda otevřela debatu o povinném očkování proti covidu-19 pro vybrané profese

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) včera otevřela debatu o povinném očkování některých profesí proti covidu-19. Vznikne meziresortní komise, která ho posoudí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) doplnil, že debatu by chtěl mít uzavřenou do konce tohoto týdne a příští týden vládě předloží stanovisko ministerstva.

„Bavíme se o kritické infrastruktuře, případně o zdravotnících a sociálních pracovnících. Uvidíme, možná že tam budou i další skupiny,“ řekl Vojtěch. Babiš uvedl i další státní zaměstnance, jako jsou vojáci, policisté nebo hasiči.

Pro zavedení povinného očkování není podle ministerstva zdravotnictví třeba měnit zákon. Upravuje to vyhláška k zákonu o ochraně veřejného zdraví, dodal ministr.

Ministerstvo včera k povinnému očkování celé populace vyzvala Česká lékařská komora. Také náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková nebo hlavní hygienička Pavla Svrčinová se domnívají, že povinné očkování je „čistší“ řešení než neustálé zpřísňování opatření pro neočkované. Minulý týden oznámilo Rakousko jako první evropská země, že od února tam bude vakcína proti covidu-19 povinná.

Proti nařízení očkování jako povinného se dříve stavěli zástupci současné i budoucí vládní koalice. Ministr zdravotnictví Vojtěch na konci října novinářům řekl, že o případném povinném očkování bude muset rozhodnout nová Sněmovna, protože je pro něj třeba širší konsenzus. Kandidát na ministra zdravotnictví koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a PirSTAN Vlastimil Válek (TOP 09) zatím plošné povinné očkování odmítá.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY