Středa, 6. července, 2022

Polsko už nechce přijímat další vakcíny nasmlouvané EU, ani za ně platit

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Polsko už nebude přebírat další dodávky vakcín proti covidu-19 v rámci unijní dohody o nákupech, ani za ně platit. Řekl to dnes ministr zdravotnictví Adam Niedzielski televizi TVN24. Připustil také, že důsledkem bude právní spor s výrobci vakcín.

Polsko stejně jako ostatní členské státy EU dostávalo během pandemie covidu-19 vakcíny proti covidu-19 na základě kontraktů mezi Evropskou komisí a výrobci jako BioNTech, Pfizer a Moderna. Největším dodavatelem vakcín do Polska je Pfizer.

Země však spotřebovala méně vakcín než většina ostatních v EU a má jich přebytek. Část z nich už Polsko darovalo nebo prodalo jiným zemím. „Na konci minulého týdne jsme využili doložku a informovali Evropskou komisi a hlavní výrobce vakcín, že momentálně odmítáme tyto vakcíny přebírat a také za ně odmítáme platit,“ řekl Niedzielski. „Důsledkem toho bude vskutku právní spor, který už nastal,“ dodal ministr.

Polsko nemůže přímo ukončit dohodu o dodávkách vakcín, protože jejími stranami jsou Evropská komise a výrobci, vysvětlil Niedzielski. Hodnota kontraktu o dodání vakcín do Polska do konce příštího roku jenom s jedním výrobcem obnáší šest miliard zlotých (zhruba 31,5 miliardy korun), z toho více než dvě miliardy zlotých se týkají letoška.

V Polsku má dokončené očkování, tedy alespoň dvě dávky, 59 procent obyvatel. Posilující dávku dostalo 31 procent Poláků. To je výrazně pod průměrem EU, kde je 72,5 procenta obyvatel plně naočkovaných a 53 procent lidí, je i po třetí dávce.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY