Německý ústavní soud dnes zamítl podání několika rodičů proti povinnému očkování dětí proti spalničkám. Foto: Public Domain Pictures

Německý ústavní soud potvrdil povinné očkování dětí proti spalničkám

Německý ústavní soud dnes zamítl podání několika rodičů proti povinnému očkování dětí proti spalničkám. Podle soudců je sice zásah do práv výrazný, je však ospravedlnitelný ochranou zdraví zranitelnějších osob, uvedla agentura DPA. Očkování proti spalničkám vyžadují v Německu jesle a školky.

Od března 2020 platí v Německu nařízení, že děti starší jednoho roku, které navštěvují jesle či jiná obdobná zařízení, musejí být očkované proti spalničkám. Výjimku mají pouze děti, které nemoc prodělaly, a děti, které se očkovat ze zdravotních důvodů nemohou. Rodiče musí splnění povinnost prokázat při zápisu. U dětí, které zařízení v době vydání nařízení již navštěvovaly, měli rodiče čas do konce letošního července, aby nechaly své dítě naočkovat. Za nesplnění povinnosti hrozí pokuta až 2500 eur (přes 61.000 korun).

Proti nové povinnosti podalo k ústavnímu soudu stížnost několik rodičů, kteří odmítají své dítě nechat naočkovat proti této infekční nemoci. Podle nich nová povinnost představuje nadměrný zásah do jejich práv a práv jejich dětí.

To však ústavní soudci odmítli. „Aniž by porušil ústavní práva, zákonodárce dal přednost ochraně osob ohrožených nákazou spalničkami před zájmy stěžovatelů a jejich dětí,“ uvedl soud v Karlsruhe v dnes vydaném rozsudku. Podle něj je povinnost ospravedlnitelná tím, že spalničky mohou mít i závažný dopad na zdravotní stav nemocného.

Očkování proti spalničkám je povinné i pro učitele a vychovatele. Povinnost platí i pro zaměstnance ve zdravotnických zařízeních či místech, kde se koncentruje mnoho lidí, například v uprchlických táborech. Výjimku mají lidé narození před rokem 1971, protože se předpokládá, že spalničky velmi pravděpodobně prodělali. Proti infekční nemoci bylo v západním Německu očkování doporučené od roku 1974. V Německé demokratické republice bylo povinné už od roku 1970.

-čtk-