Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Foto: Radek Čepelák

Válek: Očkování výrazně snižuje riziko postcovidového syndromu, kampaň funguje

Očkování proti koronaviru snižuje riziko postcovidového syndromu. Novinářům to v pondělí řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, který při podzimní očkovací kampani proti covidu-19 navštívil Fakultní nemocnici Hradec Králové. Očkovací kampaň podle něj funguje, počet lidí, kteří se nechávají očkovat, se pohybuje v ČR mezi 10 a 15 tisíci denně, poslední dny je to zhruba 13 tisíci lidí. Počet očkovaných se oproti měsíci před kampaní zhruba zdvojnásobil.

„Očkovat by se měli především lidé z rizikových skupin, je to cesta, jak se mohou chránit proti závažnému průběhu onemocnění a následným možným komplikacím, které je potom nutné v některých případech i dlouhodobě řešit v podobných centrech. Ideální je kombinace očkování a potom prodělaná nemoc. Ukazuje se, že u všech, co se nechali očkovat první druhou dávkou, se výrazně snížilo riziko postcovidového syndromu,“ řekl Válek.

„Pokud naočkovaný dostane covid, riziko, že bude mít postcovidový syndrom, je podstatně menší. Z 1800 pacientů s postcovidovým syndromem bylo jen devět procent těch, kteří měli očkování, ostatní byli neočkovaní a byli to i pacienti, kteří měli lehký průběh covidu,“ uvedl také ministr.

Cílem kampaně Očkujeme se pro život beze strachu je podle Válka zejména naočkovat seniory. Do konce roku by podle něj bylo třeba naočkovat milion až 1,5 milionu starších lidí.

Polovina pacientů centra prodělala těžkou formu covidu

Centrum postcovidové péče ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (FN HK) funguje od prosince 2020 a zajišťuje komplexní péči o pacienty, kteří mají dlouhodobé potíže po prodělání covidu-19. Centrem od té doby prošlo více než 1800 pacientů, jejich věkový průměr je 46 let, stejně jsou zastoupeni ženy i muži. „V současné době při infekci variantou omikron a stále rostoucím počtu očkovaných je počet nových nemocných s postcovidovým syndromem znatelně menší. Stále se však objevují u pacientů s postcovidem pocity dušnosti, únava a vyčerpání, nespavost a další komplikace,“ uvedl přednosta Plicní kliniky FN HK Vladimír Koblížek. A upozornil na to, že podle statistik očkovaní pacienti méně často trpěli některým z příznaků postcovidového syndromu.

„Kromě respiračních projevů a únavy necelá polovina nemocných přichází také s dalšími obtížemi, od postižení centrální nervové soustavy po kožní problémy či gastroenterologické potíže. Ze statistik vyplývá, že většina pacientů centra před covidem-19 netrpěla žádným těžkým onemocněním,“ uvedl mluvčí FN HK Jakub Sochor.

Centrum je určené pro pacienty z Královéhradeckého kraje, kteří trpí některými z příznaků postcovidového syndromu i tři měsíce po prodělaném onemocnění. Primárně zajišťuje péči pro pacienty odeslané k vyšetření praktickým lékařem či plicním specialistou. Při první návštěvě ambulance pacient absolvuje sérii vyšetření a vyplní dotazník, na základě těchto dat je rozhodnuto o dalším postupu, uvedla nemocnice.

FN HK dosud na svých odděleních hospitalizovala na 4400 pacientů s covidem-19, nemocnice zajišťuje provoz Odběrového centra covid-19 a také Očkovacího centra covid-19, které od 2. ledna 2021 podalo přes 241 tisíc dávek vakcíny.

ČTK