Foto: Needpix

Návrh na očkování v lékárnách a u zubařů Sněmovna projednávat nebude

Poslanci se už nebudou zabývat vládním návrhem, který měl umožnit očkování proti covidu-19 také v lékárnách a v zubních ordinacích. Kabinet předlohu ze Sněmovny stáhl, oznámila dnes předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Novela měla být původně účinná jen do konce loňského roku. Mezi poslanci ani odborníky na rozšíření možnosti očkování nepanovala shoda.

Sněmovna projednala novelu v úvodním kole loni v dubnu. Opoziční hnutí SPD tehdy neprosadilo její zamítnutí už v prvním čtení a hnutí ANO vrácení kabinetu k dopracování. Zdravotnický výbor pak projednávání předlohy přerušil, dál se v legislativním procesu nedostala.

Nesouhlas s očkováním v lékárnách a u zubařů vyjádřili v otevřeném dopise ministrovi zdravotnictví zástupci pěti odborných společností lékařů včetně vakcinologů a praktických lékařů. Lékárníci chtěli naopak účinnost novely prodloužit a rozšířit ji i na chřipku.

Předloha vznikla ještě za bývalého ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha, vycházela z německé legislativy. Bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) chtěla, aby ji Sněmovna schválila zrychleně už v prvním čtení. Kluby ANO a SPD ale takový postup zablokovaly.

-čtk-