Foto: Pixabay

Zpráva výboru OSN: Legalizace a regulovaný trh s konopím porušují úmluvu OSN

Legalizace či zavedení regulovaného trhu s konopím je v rozporu s úmluvou OSN o omamných látkách, k jejímuž dodržování se Česká republika zavázala. Dekriminalizace a zmírnění trestů konvenci neporušuje. Vyplývá to z výroční zprávy Mezinárodního výboru pro kontrolu narkotik (INCB), který sleduje dodržování konvencí OSN. Dokument dnes v Praze představil člen INCB Pavel Pachta. 

Podle zprávy za posledních deset let počet uživatelů konopí vzrostl ve světě o 23 procent. V některých zemích se konopí prodává za přísných pravidel v lékárnách, jinde se vyskytuje komerční model s reklamou. „Na jedné straně máme úmluvy a na druhé jasný trend k legalizaci. Máme tady rozpor,“ uvedl Pachta. Podle něj INCB bude o postupu jednat se zástupci vlád a v posledním desetiletí se na jednáních zdůrazňuje, že „konvence obsahuje flexibilitu“ v nastavení pravidel v jednotlivých zemích. Týká se třeba pěstování a držení konopí pro vlastní potřebu bez sankcí.

V Česku se plánuje zavedení regulovaného trhu s konopím s přísnými podmínkami. Návrh zákona připravuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle něj je úmluva z roku 1961 zastaralá a je postavena hlavně na represích. „Ta konvence je z roku 1961. Slibovala svět bez drog, to se nepodařilo. Kolik máme dnes platných zákonů z roku 1961?“ vyjádřil se Vobořil. Podle něj se dle vědeckých poznatků protidrogová politika mění a důraz se klade i na prevenci. „Zpráva nás konfrontuje s tím, co máme dělat a o co se pokoušíme. Hledáme ten legální model. Model prohibice není ani zdravý. Je potřeba vysvětlit veřejnosti a politikům, že není záměrem to rozvolňovat, ale hledat jiný typ řešení,“ uvedl a dodal, že i kdyby Česká republika od úmluvy odstoupila, stále je vázána evropským právem.

Podle zprávy INCB je obtížné dopady legalizace za její krátkou dobu posoudit. Přístup v jednotlivých zemích se navíc liší a uvolnění nevyřešilo hlavní problémy, a to růst spotřeby, organizovaný zločin či užívání mezi mladými. Černý trh se sice zmenšil, ale nahradil ho expandující legální konopný průmysl, stojí v dokumentu. Podle Vobořila výsledky z Nizozemska ukazují, že výrazně klesl podíl mladých uživatelů. Zkušenosti z dalších států naznačují, že méně je i dopravních nehod či domácího násilí pod vlivem alkoholu.

ČTK