Mladí britští lékaři zahájili v úterý šestidenní stávku poté, co odmítli nabídku na zlepšení platů, o níž vláda prohlásila, že se už nezmění. Britská lékařská asociace (BMA) podle agentury Reuters uvedla, že vládní návrh nedokázal zvrátit dlouholetý pokles platů ani vyřešit problém s nedostatkem personálu. Podle ministra zdravotnictví Wese Streetinga bude za šest dnů stávka stát britskou národní zdravotní službu (NHS) odhadem 300 milionů liber (8,4 miliardy Kč).
„Tento spor způsobila krize v oblasti pracovních míst a platů, které se dalo zcela předejít,“ uvedla na síti X BMA. „Nikdo nechce stávkovat. Bez věrohodné nabídky však lékařům nezbývá jiná možnost,“ doplnila organizace zastupující přibližně 55 tisíc mladých doktorů. Tito lékaři, kteří si po dokončení studií doplňují v nemocnicích specializované vzdělání, představují podle Reuters přibližně polovinu pracovní síly v britském zdravotnictví.
Vláda: Požadavky jsou finančně neúnosné
Vládní nabídka podle serveru BBC zahrnovala několik opatření. Například proplacení povinných poplatků za zkoušky, které mohou stát lékaře až tisíce liber, nebo rychlejší zvyšování platů. Zástupci BMA uvedli, že některé části nabídky vláda na poslední chvíli zmírnila. Vláda po odmítnutí ze strany BMA také stáhla závazek financovat dalších tisíc specializačních míst. O tomto příslibu uvedla, že byl podmíněn přijetím dohody.
Ministr Streeting uvedl, že vláda není ochotna vynaložit prostředky určené na péči o pacienty na dohodu, kterou považuje za finančně neúnosnou. V rozhovoru pro Times Radio uvedl, že mladí lékaři si za vlády labouristů zajistili největší zvýšení platů ze všech skupin ve veřejném sektoru. Nabídku podle něj odmítli, aniž by představili protinávrh.
Zkušení lékaři půjdou na pohotovosti
Od začátku roku 2023 uspořádala BMA více než deset protestních akcí za vyšší platy. Podle BBC vzrostly lékařům platy za poslední čtyři roky o 33 %. Asociace uvádí, že po zohlednění inflace jsou jejich platy stále o pětinu nižší než v roce 2008. Vláda tuto informaci rozporuje.
BBC píše, že kvůli stávce budou někteří zkušení lékaři muset zastávat pozice na pohotovostních odděleních. To povede ke zrušení části předem naplánovaných vyšetření a zákroků. Podle průzkumu společnosti YouGov se proti stávkám staví 53 % dotazovaných, podporu protestním akcím mladých lékařů vyjádřilo 38 % respondentů.
