Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce, aby se nové technologie dostaly k pacientům co nejdříve. Začne je proto testovat ještě před tím, než nastaví jejich dlouhodobá finanční a organizační pravidla, aby se nemuselo čekat na zdlouhavé administrativní formality.

Na summitu Zdravotnického deníku Technologie a inovace ve zdravotnictví představil ředitel VZP Ivan Duškov konkrétní plán, jak urychlit vstup inovací do českého zdravotnictví. Největší česká pojišťovna chce v pilotním projektu nově testovat moderní technologie prostřednictvím dočasných úhrad a pružněji tak reagovat na jejich rychlý vývoj.

„Během 12 nebo 24 měsíců si otestujeme dané intervence a buď je pak necháme v systému už nastálo, anebo je vyřadíme, když nesplní náročná kritéria,“ uvedl Duškov.

Nová sekce na ministerstvu

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jsou moderní technologie jedním z nástrojů, jak zvládnout klíčové výzvy českého zdravotnictví. Jde například o stárnutí populace nebo nedostatek zdravotnického personálu. „Mohou pomoci nejen v diagnostice a léčbě, ale i v administrativě,“ dodal.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a generální ředitel Zentiva ČR Boris Sananes. Foto: Vít Šimánek

Na ministerstvu proto vznikla nová sekce zdravotnických technologií, která má usnadnit vstup inovací na český trh. Jejím cílem je zajistit, aby se nové postupy a léčiva dostávaly k pacientům včas a zároveň bezpečně.

Zaspání v digitalizaci může být pro Česko výhodné

Velkým tématem summitu byla digitalizace. Podle ředitele MEDDI hub Jiřího Peciny Česko v této oblasti zaspalo, což ale může být paradoxně výhoda. Ilustroval to na příkladu budování vysokorychlostní železnice v Číně.

Čtěte také:

„Tím, že ji nebudovali v 19. století dostatečně, mají ji superrychlou a všude. Pojďme se postavit k budování digitálních technologií stejně. Začali jsme později, ale rovnou je máme šanci zavést líp,“ podtrhl.

Ředitel MEDDI hub Jiří Pecina diskutuje s vrchní ředitelkou Sekce zdravotnických technologií Markétou Foldyna Hellovou. Foto: Vít Šimánek

Summit tak potvrdil, že bez inovací se české zdravotnictví neobejde a že stojí na prahu technologické transformace, v níž budou hrát zásadní roli jak stát, tak zdravotní pojišťovny v čele s VZP.