Julínek žádal za stíhání 756 tisíc korun, soud mu přiznal jen zlomek, protože se exministr prý domáhal náhrady pozdě

Policie vyčítala Tomáš Julínkovi, že uzavřel „předraženou“ smlouvu na provozování letecké záchranné služby soukromými firmami, kdežto policie a armáda by jí prý mohly provozovat levněji. Pozdější vývoj kolem letecké záchranky ale dal exministrovi za pravdu. Armáda i police samy vyčíslily, že jejich náklady na provoz LZS jsou násobně vyšší. Nejvyšší státní zastupitelství stíhání zastavilo. Foto: Martin Kovář

Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) nedostane od státu náhradu nemajetkové újmy za své stíhání ani peníze vynaložené na mediální zastupování v trestní kauze letecké záchranné služby. V žalobě požadoval celkem 756.000 korun, domohl se však pouze 30.000, které zaplatil za právníky. Včerejší rozsudek pražského městského soudu je pravomocný. Lékař řekl novinářům, že po prostudování verdiktu zváží případné další kroky.

 

„Jsme si vědomi toho, že hrozící trestní stíhání bylo velmi závažné a nemajetková újma tam být mohla, nevidíme ale důvody prolomit promlčení nároku,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Tomáš Mottl. Julínek se totiž začal náhrady domáhat až dva roky po zrušení svého stíhání, ačkoliv podle zákona to měl udělat do šesti měsíců.

„Těžko s tím můžu být spokojený. K zásahu do mého soukromí a pověsti došlo, o tom není sporu,“ uvedl exministr při odchodu ze soudní síně. Ke svému někdejšímu obvinění zopakoval, že bylo absurdní. „Byla to problematická kauza, a o to víc jsem se potřeboval bránit,“ dodal.

Julínek v roce 2008 podepsal z pozice ministra smlouvu na provozování letecké záchranné služby soukromými firmami. Kriminalisté ho o pět let později obvinili z toho, že státu způsobil škodu ve výši 792 milionů korun, protože policie či armáda mohly službu provozovat levněji. Nejvyšší státní zastupitelství však lékařovo stíhání po čtvrt roce zrušilo pro nedostatek důkazů a policisté později kauzu odložili.

Julínek se s žádostí o odškodné obrátil nejprve na ministerstvo spravedlnosti, které ale jeho nárok v celém rozsahu zamítlo. Při loňském projednání věci u obvodního soudu pak uznalo Julínkův nárok na 8000 korun, které lékař zaplatil za zastupování advokátovi Tomáši Sokolovi. Zbylou částku soud lékaři nepřiznal částečně kvůli promlčení, částečně kvůli tomu, že Julínek neprokázal účelnost vynaložených nákladů.

Při dnešním odvolacím jednání lékař vymohl navíc jen 22.000 korun. Soudní senát totiž uznal, že Julínek měl právo nechat se zastupovat i druhým právníkem, a většinu úkonů, které advokáti provedli, označil soud za účelné.

Julínkovi hrozilo za údajné zneužití pravomoci a porušení povinností při správě cizího majetku až desetileté vězení. Nemajetkovou újmu, kterou mu sdělení obvinění způsobilo, vyčíslil lékař na půl milionu korun. Dalších 217.000 korun zaplatil mediální agentuře, podle soudů však neprokázal dostatečně konkrétně, jaké pro něj vykonala práce.

Exministrova právnička Sára Zavoralová dnes poukazovala mimo jiné na to, že Julínek se o odložení trestního oznámení, které kvůli letecké záchrance podal někdejší poslanec a lékař Jiří Štětina, dozvěděl až z médií koncem roku 2015. Jiří Štětina byl roce 2010 byl zvolený na kandidátce Věcí veřejných a v roce 2013 jako nestraník na kandidátce hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. (Pasáž o Jiřím Štětinovi ve zprávě ČTK opravila redakce Zdravotnického deníku, neboť v původním agenturním textu byl mylně označen jako autor oznámení europoslanec Jaromír Štětina – poznámka redakce) Policisté Julínkovi informaci na jeho dotaz potvrdili v lednu 2016 a exministr se poté začal domáhat odškodného.

„V žádném případě nelze souhlasit s tím, že z pohledu žalobce (Julínka) byla věc skončena už zrušením usnesení o zahájení trestního stíhání,“ uvedla právnička s tím, že prověřovaný člověk zůstává v nejistotě, zda nebude opakovaně trestně stíhán. Soudce Mottl ale trval na tom, že podle zákona měl Julínek začít náhradu újmy vymáhat už v roce 2013.

-čtk-