Projekt Zdravá strava do škol by měl zařídit, aby české děti jedly zdravěji.

Nutriční poradci mohou poradit školám i žákům, jak jíst zdravěji

Po loňské pilotní fázi se v aktuálním školním roce naplno rozbíhá projekt Zdravá strava do škol. Jeho základem je dlouhodobá spolupráce nutričních terapeutů nebo akreditovaných výživových poradců se základní nebo střední školou, jejími žáky a rodiči s cílem poskytnout dětem vhodnější stravu. Aktuálně je zapojeno sedmatřicet škol, tvůrci projektu by se do konce roku chtěli dostat přes 150, uvedla jedna ze zakladatelek projektu Ivana Bednářová Častvajová. 

Pilotní fáze, do níž se zapojilo 47 škol, ukázala, že nejpopulárnější jsou takzvané projektové dny. Při nich se během dopoledne děti od výživového poradce dozvědí, jaké by mělo být složení jejich jídelníčku a jak vybírat správné potraviny. Pak si mohou ve skupinkách samy vyzkoušet tvorbu svačiny ze zdravých surovin. Cílem je, aby se pak s rodiči podílely na nákupech i na přípravě vlastních svačin. 

Autoři projektu počítají s tím, že odborníci na výživu budou se školou v kontaktu dlouhodobě, takže by měli být z jejího blízkého okolí. Součástí nabídky je také poradenství pro školní jídelny. „Chceme je naučit vařit zdravě v rámci stávající legislativy. Respektujeme aktuální spotřební koš i rozpočet,“ uvedla spoluzakladatelka.

Poradci tohoto spolku kladou důraz na výběr čerstvých potravin za rozumnou cenu, které mají v ideálním případě pocházet z daného regionu, a zdravý způsob přípravy. V receptech, které od nich kuchařky dostávají, není místo pro instantní náhražky ani pro vaření s velkým množstvím tuku.

Ve spolupráci s řediteli škol a nájemci školních bufetů se snaží také vylepšit sortiment kantýn. Rádi by v rámci poradenství prosazovali rovněž vhodnější obsah automatů. Tuto snahu možná budou mít brzy ulehčenou, protože ministerstvo školství v novele školského zákona, kterou aktuálně schvaluje Poslanecká sněmovna, počítá se zákazem nezdravých potravin a nápojů v bufetech a automatech.

Školy se musejí na činnosti nutričních poradců finančně podílet. Někdy jim s tím mohou pomoci zřizovatelé, tedy obce či kraje. Spolek prostředky na své aktivity získává také od sponzorů.

-čtk-