Virus eboly se na západě Sierry Leona a ve vnitrozemí Guineje šíří dál, varovala Světová zdravotnická organizace. Foto: Wikipedie

Nemůžeme odpočívat, ebola se v Sieře Leone a v Guineji dál šíří, říká WHO

Epidemie eboly se dál rychle šíří na západě Sierry Leone a do hloubky lesnatého vnitrozemí Guineje. V Ženevě na to včera poukázal zmocněnec Světové zdravotnické organizace (WHO) David Nabarro, který rovněž upozornil na potřebu zapojit do boje se zhoubnou nemocí další zahraniční zdravotníky.

 

WHO v pondělí oznámila, že epidemii krvácivé horečky ve třech nejvíce postižených zemích – Libérii, Sieře Leone a Guineji – dosud podlehlo 6331 lidí. Celkový počet nakažených v těchto třech státech dosáhl 17.800. Sierra Leone přitom počtem nemocných (7798) předstihla Libérii (7719). 

„Víme, že epidemie je stále silná na západě Sierry Leone a v některých částech vnitrozemí Guineje. Nemůžeme odpočívat, musíme pokračovat,“ prohlásil podle agentury Reuters Nabarro na tiskové konferenci v Ženevě. Připomněl rovněž, že v Sieře Leone se otevírají další centra určená pro léčbu osob infikovaných virem eboly. A pro tato centra je nutné zajistit odborný personál. Problémem je, že většina nemocných zůstává ve svých rodinách, které pak nakazí. Přiznal přitom, že cíle WHO mít 70 procent pacientů v péči izolovaných center, nebylo na západě Sierry Leone dosaženo. Podle jeho slov se vražedný virus šíří zvláště v sierraleonské metropoli Freetown a ve městě Porto Loko, kde je nezbytné zvýšené úsilí k zastavení epidemie. 

„Zvýšený přenos nákazy v západní části Sierry Leone je odrazem skutečnosti, že tamní komunity musejí vzít epidemii plně na vědomí a podniknout kroky k tomu, aby se samy vyhnuly infekci,“ uvedl Nabarro. Druhou problémovou oblastí je podle něj severní část guinejského vnitrozemí blízko hranic s Mali. „Úzce s Mali spolupracujeme ve snaze zajistit, aby tamní úřady dokázaly rychle zareagovat v případě, že infekce překročí hranice,“ poznamenal představitel WHO. „Opravdu musíme neustále upozorňovat na to, že jsou potřeba další lidé, a to naléhavě… Každý den se probouzíme s vědomím závažnosti práce před námi,“ zdůraznil Nabarro.

-čtk-