Úterý, 28. září, 2021

Podnikatel Chrenek bude jediným majitelem sítě nemocnic Agel

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Miliardář Tomáš Chrenek se stane jediným majitelem společnosti Agel, která je největší soukromou sítí nemocnic v Česku. Menšinový vlastník Martin Polach prodal Chrenkovi svůj čtvrtinový podíl. Cena nebyla zveřejněna. Napsal to časopis Týden ve svém dnešním vydání. Spolumajitelé měli podle médií mezi sebou spory. Týdeník cituje ze společného prohlášení Polacha a Chrenka, podle nějž má být transakce vypořádána v nejbližší době. „Transakční strany nebudou detaily kontraktu komentovat,“ píše se v dokumentu.

 

Podle informací médií z listopadu se chtěl Polach s Chrenkem rozejít, svou čtvrtinu ale nemohl prodat bez jeho souhlasu. Proto hledal investory, kteří by jeho akcie převzali do správy a pokusili se s Chrenkem dohodnout na odkoupení čtvrtiny, nebo celého Agelu. Mladá fronta Dnes napsala, že Agel se takto rozhodl získat nejbohatší Čech Petr Kellner se svou investiční skupinou PPF.

Polach podle médií tvrdil, že Chrenek porušoval povinnosti většinového akcionáře a poškozoval firmu i svého společníka. Na listopadové valné hromadě holdingu Agel chtěl Polach údajně prosadit nové stanovy a odvolání členů dozorčí rady Chrenka a Jakuba Kotrby i člena představenstva Libora Vrby. Hromada se ale nekonala. Na 6. ledna je ale podle webu Agelu svolána náhradní valná hromada, do jejíhož programu Polach odvolání Chrenka, Kotrby a Vrby znovu navrhl.

Skupina Agel v ČR provozuje 11 nemocnic a další zdravotnická zařízení. Od roku 2006 působí na Slovensku, kde provozuje čtyři nemocnice. Pod skupinu spadá i síť akreditovaných zdravotnických laboratoří, ústavních a veřejných lékáren a distribuční společnost MARTEK MEDICAL. V Česku Agel zaměstnává 7500 lidí a ročně hospitalizuje přes 170.000 pacientů. Hodnotu Agelu odhaduje odborný posudek na 17 miliard Kč, některé zdroje uvádějí, že prodejní cena firmy je kolem deseti miliard korun.

Skupina AGEL
– Ovládá 42 nemocnic, laboratoří, lékáren, distribuční Martek Medical i další zdravotnické firmy v Česku, Polsku a na Slovensku.
– Celkem zaměstnává 10 tisíc lidí. Loni utržila rekordních 11,5 miliardy korun. Zisk činil 605 milionů, z toho asi třetinu vytvořila zdravotnická zařízení.
– V ČR provozuje největší soukromou síť nemocnic – jedenáct plus několik dalších zdravotnických zařízení. Například v Olomouckém kraji si na 20 let od hejtmanství pronajala nemocnice ve Šternberku, Prostějově a Přerově.
– V Česku skupina Agel zaměstnává 7500 lidí a ročně hospitalizuje přes 170.000 pacientů.
– Mateřská společnost Agel loni utržila 345 milionů korun a měla čistý zisk 332 milionů korun.
– Skupina Agel každoročně investuje do svých zdravotnických zařízení zhruba 650 milionů korun. Od roku 2007 vydala na investice víc než 3,5 miliardy.
– Hodnotu Agelu odhaduje odborný posudek na 17 miliard Kč, některé zdroje uvádějí, že prodejní cena firmy je kolem deseti miliard korun.

Tomáš CHRENEK (51)
– Podnikatel slovenského původu, narozen 26. července 1963 v Nitře.
– Po studiu na Vysoké škole ekonomické v Bratislavě pracoval v PZO Kerametal. Po roce 1989 studoval na Vysoké škole báňské a v rámci takzvané kupónové privatizace se v 90. letech 20. století stal jedním z nejbohatších podnikatelů v ČR.
– Je například spolumajitelem holdingu Finitrading vlastnícího Třinecké železárny a filmové ateliéry Barrandov Studio, ukrajinských železnorudných dolů a sítě nemocnic Agel.
– Chrenek také stojí za společností Pura Vida, která v roce 2010 koupila za 233 milionů Kč bývalý vládní zámek v Praze-Kolodějích.
– Podle žebříčku časopisu Forbes je Chrenek desátým nejbohatším podnikatelem v České republice s odhadovaným majetkem ve výši 12,2 miliardy korun.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY