Farmaceutické firmy si cení kvality českých lékařů, a proto rády u nás zadávají své studie. Počet studií v Česku ale klesá prý kvůli malé podpoře ze strany vedení nemocnic a nejasným podmínkám a nastavení zdravotního pojištění. Foto: NIH.

Počet klinických studií v Česku klesl, přesto jsme devátí v Evropě

Česko bylo na devátém místě v Evropě v počtu uskutečněných klinických studií za rok 2013. Celkem to bylo 317 studií, jejichž počet však od roku 2006 klesl o 28 procent. O výsledcích průzkumu, který loni provedla Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) ve spolupráci s Institutem biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity Brno, dnes informoval ČTK výkonný ředitel AIFP Jakub Dvořáček. 

 

Nejvíce studií ověřovalo v uvedeném roce léky proti rakovině, celkem 80. Další v pořadí byly obory imunologie a infekčních nemocí s 54 studiemi a neurologie s 34 studiemi.

Dvořáček vyzdvihl zejména to, že lékaři se díky účasti ve studiích seznámili s nejnovějšími trendy a pacienti byli léčeni na náklady firem nejnovějšími léky. Za léčbu těchto nemocných ušetřily zdravotní pojišťovny na lécích 170 milionů korun. Další úspory za návštěvy u lékaře, úhrad za diagnostické a vyšetřovací metody, studie neuvádí.

„Členské společnosti AIFP v roce 2013 investovaly do klinických studií dvě miliardy Kč. Podílelo se na nich více než 2300 výzkumných pracovníků a zaregistrovalo se celkem 8959 pacientů na 1818 výzkumných pracovištích,“ uvedl Dvořáček. Podle něho je třeba trend snižování počtu klinických studií zastavit a je nutno vytvořit funkční systém pro jejich podporu.

Jedním z důvodů poklesu klinických hodnocení je podle průzkumu malá podpora ze strany samotného vedení nemocnic a nejasné podmínky a nastavení zdravotního pojištění. V současnosti je v českém prostředí nastaven komplikovaný regulační rámec, který často vede k administrativním průtahům brzdícím možnost provedení klinických studií.

„Státní ústav pro kontrolu léčiv je regulačním orgánem a jeho činnosti jsou přísně vázány všemi souvisejícími právními předpisy. Přesto postupuje a bude nadále postupovat tak, aby byl proces schvalování klinických hodnocení co nejvíc efektivní, a tak podpořil oblast klinických hodnocení v Česku,“ uvedla Irena Storová z ústavu.

AIFP sdružuje 30 členských společností, které vyvíjejí a uvádějí na trh nové, účinnější a bezpečnější přípravky. AIFP je členem Evropské federace farmaceutických společností a úzce spolupracuje s Americkou asociací inovativních farmaceutických firem.

-čtk-