Cizinci, kteří budou chtít pracovat v českém zdravotnictví, budou mít jednodušší uznávání kvalifikace. Usnadnit život by jim měl hlavně evropský zdravotní průkaz. Foto: Flickr

Uznávání odborné kvalifikace cizinců by se mohlo zjednodušit

Uznávání odborné kvalifikace cizinců nezbytné pro to, aby mohli v Česku vykonávat řadu povolání, by mohlo být jednodušší. Složitost postupů by měl zmírnit především evropský profesní průkaz, s nímž počítá novela zákona o uznávání odborné kvalifikace. Předlohu ve středu projedná vláda. Odbornou kvalifikaci si v Česku nechávají uznávat především zdravotničtí pracovníci.

 

O uznání kvalifikace získané ve své zemi musejí cizinci žádat u více než tří stovek takzvaných regulovaných povolání, které mohou i čeští pracovníci vykonávat jen při splnění požadavků daných právními předpisy. Zahraniční kvalifikace je tak zrovnoprávněna s tou domácí. V roce 2013 bylo podle podkladů pro vládu podáno více než 600 žádostí o uznání kvalifikace, drtivá většina z nich byla posouzena kladně. Nejčastěji šlo o zdravotnické profese, ministerstvo zdravotnictví posuzovalo 440 takových žádostí.

Nově zaváděný Evropský profesní průkaz by se měl vydávat elektronickou formou na základě dat informačního systému vnitřního trhu Evropské komise IMI. V tomto systému by měl mít žadatel vytvořen soubor s veškerými potřebnými informacemi a doklady. Podávání i zpracovávání žádosti by se mělo uskutečnit elektronicky.

Novela dále zavádí výstražný mechanismus, jehož prostřednictvím bude oznamováno uložení zákazu či omezení činnosti u zdravotnických povolání a pedagogických profesí. Příslušné orgány členských států EU budou ministerstvem školství informovány do tří dnů.

Zdravotnických profesí a povolání zaměřených na práci s dětmi by se měly dotknout i nové požadavky na ověřování jazykových znalostí. U povolání, kde má znalost češtiny významný vliv na kvalitu práce, by mohl úřad posuzující odbornou kvalifikaci v případě nedostatečných znalostí pozastavit činnost do jejich doplnění. Zároveň by stanovil termín dalšího ověření znalosti češtiny.

Návrh novely předkládaný ministerstvem školství, které je koordinátorem procesu a kontaktním místem pro žadatele, uvádí tuzemskou praxi do souladu s evropskou legislativou. Novela by měla platit od 1. ledna 2016. Vedle zákona o uznávání odborné kvalifikace se novelizace týká dalších sedmi zákonů.

-čtk-