Pátek, 1. července, 2022

Liberecký kraj dá miliardu na modernizaci své nemocnice

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Liberecký kraj dá miliardu korun na modernizaci Krajské nemocnice Liberec. Platba bude rozdělena do 19 let. Rozhodli o tom dnes krajští zastupitelé. Výstavba nového centra urgentní péče v areálu nemocnice by včetně úroků a DPH neměla stát víc než 1,75 miliardy korun. Na financování se mají podílet i další akcionáři nemocnice – město Liberec více než 212 miliony korun a Turnov bezmála 135 miliony. Tamní zastupitelé teprve budou o závazku jednat. Dalších 400 milionů dá sama nemocnice.

 

Krajská nemocnice Liberec je největším zdravotnickým zařízením v Libereckém kraji a slouží nejen jeho 440.000 obyvatelům, ale například traumatologie či neurochirurgie ošetřují pacienty z celé země. První etapa její modernizace počítá nejen s výstavbou nového centra urgentní péče s operačními sály a laboratořemi. V sousedství by měla vyrůst i nová lůžková stanice se zhruba stovkou lůžek a také parkovací dům, který by měl zajistit místa k parkování, která dnes areálu citelně chybí.

Projekt se teprve připravuje, se zahájením stavby se nepočítá dřív než v závěru roku 2018. Už letos začnou ale v areálu nemocnice první práce. „Máme v plánu, že za prostředky nemocnice provedeme demoliční práce a přípravu té investice po stránce stavební, to je vytvoření prostoru pro zakládání stavby a přeložení inženýrských sítí,“ řekl ČTK Petr Moos z týmu, který projekt modernizace připravuje. Připravit by se podle něj mělo vše k čemu není potřeba vlastní projekt. „Ten teprve dostaneme na základě soutěže,“ vysvětlil Moos.

K zemi by tak ještě v prvním pololetí letošního roku měly jít podle Moose staré stavby jižně od pavilonu chirurgie – stará interna a také bývalá budova hospodářské správy. „Diskutujeme ještě s památkáři o budovách na straně protější v Kristiánově ulici, tam jsou staré zchátralé bytové domy a ty bychom také rádi odstranili, aby tam bylo možné stavět,“ vysvětlil. Jen na demolice budov bude podle předběžných odhadů třeba 32 milionů korun, na 50 milionů přijdou terénní úpravy a inženýrské sítě.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY