Odboráři z nemocnic budou jednat o platové a personální situaci

Odboráři chtějí sjednotiti platové podmínky ve všech nemocnicích, ale to je nereálné a ministr se k tomu ani nechystá. Foto: Koláž ZD

O platové i personální situaci v nemocnicích budou dnes v Praze jednat zástupci odborářů z nemocnic z celé země. Od ledna měly nemocnice zvýšit platy o pět procent, dostaly na to peníze od zdravotních pojišťoven. Podle zjištění odborů stouply platy jen ve státních nemocnicích, které musejí dodržet státem dané platové tabulky. V menších zařízeních se část zaměstnanců vyššího ocenění nedočkala.

 

Lékaři a sestry v menších nemocnicích dostávají zhruba o 5000 korun nižší mzdy, než jsou platy ve fakultních nemocnicích. Z menších nemocnic odcházejí lékaři i sestry, některá oddělení se musejí zavírat. Na odměnách je podle odborářů letos stejně jako při loňském navýšení diskriminována téměř třetina zaměstnanců nemocnic.

Odbory navrhují sjednotit odměňování zaměstnanců ve státních, krajských, městských či soukromých nemocnicích. Argumentují tím, že výdaje nemocnic na odměny jsou kryty z příjmů veřejného zdravotního pojištění, tedy z veřejného systému.

Mzdy, na jejichž výši by se měly dohodnout odbory se zaměstnavateli, by zůstaly jen ve zdravotnických zařízeních, která fungují zcela mimo systém veřejného zdravotního pojištění.

-čtk-