Olympus, japonská společnost specializující se na optiku a zobrazování, zaplatí gigantické pokuty a kompenzace za úplatky. Ilustrační foto: publicdomainpictures

Za korupci lékařů zaplatí Olympus 623 milionu dolarů

Společnost Olympus, která je ve Spojených státech největším distributorem endoskopů, oznámila, že zaplatí 623 milionů dolarů za vyřešení trestních obvinění a civilních žalob. Týkají se úplatků, které dávala nemocnicím a lékařům. Dalších 23 milionů zaplatí za obvinění z trestných činů podle amerického protikorupčního zákona „Foreign Corrupt Practices Act (FCPA)“ v Latinské Americe. Informace o kauze přinesly Financial Times.

 

Americká část společnosti (Olympus Corporation of the Americas) připustila, že nové obchody získala tak, že odměnila prostřednictvím provize nemocnice a lékaře. Byly zde zahrnuty jak poradenské platby, zahraniční cesty, bohaté pokrmy nebo miliony dolarů na granty, ale také endoskopy zdarma.

V roce 2007 například společnost zaplatila výlet třem lékařům do Japonska na základě rozhodnutí, že nemocnice přejde od výrobků konkurenta k Olympusu. V dalším případě lékař, který hrál hlavní roli v nákupech v newyorské nemocnici, obdržel zdarma 400 000 dolarů ve výbavě pro jeho privátní praxi.

„Po celá léta nedokázaly společnosti Olympus Corporation of the Americas a Olympus Latin America nastavit takovou politiku a postupy, které by bránily vysokým provizím a úplatkům. Je vhodné, aby za to byly potrestány,“ řekl Paul Fisman, americký advokát Okresního soudu v New Jersey.

Je potřeba připomenout, že také dřívější účetní skandál měl pro celou společnost poměrně drastické následky. Skandál vyšel najevo na podzim 2011 a způsobil pokles akcií o více než 80 %. Cena akcií se sice od té doby částečně zotavila, což bylo podpořeno reformami ve správě a řízení, včetně jmenování nových ředitelů. Společnost ale také čerpá ze stále oslabujícího yenu. Loni v květnu společnost se sídlem v Tokiu vygenerovala celkovou ztrátu ve výši 54 miliard yenů (474 milionů dolarů) z důvodů zaplacení škod, které způsobila v USA. Zajímavý je osud bývalého ředitele společnosti Michaela Woodforda, který uprchl z Japonska poté, co účetní skandál propukl. Později se objevuje znovu na scéně jako autor a poradce pro korporátní společenskou odpovědnost.

Arsen Lazarevič, Ekonomický deník