Brněnská FN by měla za fatální následky po operaci mandlí u malého chlapce zaplatit 10,5 milionu. K trvalému poškození došlo zřejmě v důsledku několika chyb, kdy podle právníka pacient nebyl umístěn na JIP, na pokoji nefungovala tísňová signalizace, nebyla nastavena pravidla, jak přivolat pomoc, personál postupoval pomalu a lékařka navíc přerušila resuscitaci, aby si mohla odběhnout pro potřebné vybavení. Foto: koláž ZD

Soud nařídil brněnské nemocnici zaplatit odškodné 10,5 milionů Kč

Brněnská fakultní nemocnice musí zaplatit 10,5 milionu korun jako odškodnění rodičům, jejichž syn skončil po operaci mandlí s poškozeným mozkem. Včera o tom rozhodl brněnský městský soud. Nemocnice pochybení odmítla. Rozsudek není pravomocný.

 

Případ se stal před šesti lety, kdy tehdy tříletý Matěj podstoupil operaci mandlí. Poté však u něj nastaly pooperační komplikace, které vyústily ve vážné poškození mozku. Podle rodičů chlapce za to mohly chyby v pooperační péči. Chlapec je o té doby ve vegetativním stavu. Nyní je v domácí péči, rodiče na ni měsíčně doplácejí podle jejich právního zástupce Lukáše Prudila přes 50 tisíc korun.

Podle Prudila byl v případu prokázán řetěz systémových i individuálních chyb. „Ty vyústily v to, že je chlapec ve vegetativním stavu a tento stav je nevratný a nezměnitelný. Jde o nejzávažnější možné postižení člověka,“ řekl právník.

Podle něj šlo především o několik závažných chyb ze strany nemocnice. Jak uvedl, Matěj nebyl po operaci umístěný na jednotce intenzivní péče, ale na běžném pokoji, kde nefungovala tísňová signalizace. Navíc nebyla nastavena pravidla, jak přivolat pomoc. Personál podle právníka postupoval pomalu, lékařka navíc přerušila resuscitaci, aby si mohla odběhnout pro potřebné vybavení.

Soud se vleče od roku 2013, vypovídalo množství svědků i soudních znalců. Rodiče žádali odškodné 20 milionů korun. Nemocnice od začátku vinu popírá. „Vyjadřujeme lítost a účast nad tím, co se stalo Matějovi. Tuto lítost pociťují i všichni pracovníci, kteří byli přítomni události, i ti, kteří se podíleli na léčbě. Jsme ale přesvědčeni, že k žádnému pochybení ani k žádnému protiprávnímu jednání nedošlo,“ uvedla právní zástupkyně nemocnice Hana Krejčí.

„Jsme rádi, že soud přihlédl k věcem, které jsme říkali už šest let, že byly špatně a skutečně špatně byly. Bohužel, Matějovi to nepomůže. Ale budeme rádi, když budeme mít klidnější život, bude to přijatelnější pro nás i pro Matěje. Pokud nemocnice přistoupí na tuhle částku a nebude podávat odvolání, tak náš problém by to alespoň částečně vyřešilo,“ řekl po vynesení verdiktu novinářům Vítek Kocián.

Právní zástupkyně nemocnice výsledek komentovat nechtěla, nevyjádřila se ani k možnosti podání odvolání.

-čtk-