Ministerstvo zdravotnictví kvůli vysokému výskytu klíšťat doporučuje používat repelenty, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a vegetace na okraji lesa a vodních toků. Foto: Wikipedie

Aktivita klíšťat je letos nadprůměrná, zájem o očkování proti encefalitidě roste

Aktivita klíšťat je letos následkem teplé zimy nadprůměrně vysoká. Varování zveřejnilo včera ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Vysoká je také promořenost klíšťat – loni byl zjištěn původce lymské boreliózy u 17,2 procenta testovaných přisátých klíšťat a virus klíšťové encefalitidy u 1,3 procenta. Nejvyšší počet onemocnění klíšťovým zánětem mozku dlouhodobě hlásí Jihočeský kraj a Vysočina.

 

Podle předpovědi je aktivita klíšťat až do neděle na sedmém z deseti stupňů. Nárůst aktivity klíšťat dokládají čísla za letošní květen, který přinesl nejvíc infekcí klíšťovou encefalitidou za uplynulých deset let. Nakazilo se 27 lidí. Od začátku roku lékaři diagnostikovali celkem 34 případů. Jednoho muže z Vysočiny nemoc letos usmrtila, řekl ČTK člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu Rastislav Maďar.

patogeny klistat
Boreliózu způsobuje bakterie Borrelia burgdorferi, přenáší ji až každé třetí klíště. V ČR je ročně hlášeno kolem 4500 případů onemocnění. První příznaky se objeví po jednom až dvou týdnech od kousnutí, připomínají chřipku. Pacient je unavený, bolí ho hlava a klouby. U části lidí se vytvoří červená skvrna s bílým středem. Až třetina žádné příznaky v první fázi nemá, nemoc přejde do hůře léčitelných stadií, zahrnujících záněty kůže, kloubů a šlach, infekce centrálního nervového systému, napadení srdce či očí. Očkování neexistuje, zásadní je včasné nasazení antibiotik.

Klíšťovým zánětem mozku onemocní v ČR ročně 500 až 800 lidí. Způsobují ho Flaviviry, těmi jsou zasažena zhruba čtyři procenta klíšťat, v přírodních ohniscích nákazy ale mnohonásobně víc. Onemocnění se vyvíjí sedm až 14 dní od kousnutí, příznaky se v prvním stadiu podobají virovému onemocnění dýchacích cest s horečkami. V druhé fázi je napaden centrální nervový systém. Nákaze lze předejít očkováním, které se provádí i v létě.

Zdroj: MZ
Zdroj: MZ

K infekci boreliózou dochází asi po 24 hodinách od přisátí klíštěte, u klíšťové encefalitidy stačí i dvě hodiny. Pokud se přisáté klíště včas odstraní, riziko nákazy klesá.

Dobrou zprávou je, že ochranu ve formě očkování proti klíšťové encefalitidě volí v poslední době čím dál více lidí. Alespoň to ukazují čísla největší zdravotní pojišťovny. Ta za první pololetí letošního roku vyplatila příspěvek na vakcínu už skoro 75 tisícům klientů. To je dramatický nárůst vzestupného trendu oproti loňsku, kdy za celý rok stejný benefit využilo jen o 10 tisíc klientů více.

vzp keJeště větší nárůst zaznamenala pojišťovna v částce, kterou klienti jako příspěvek na vakcínu loni a letos v prvním pololetí čerpali. Zatímco loni to za celý rok bylo 42 milionů, letos za prvních šest měsíců jde už o 45 milionů korun. Jedním z důvodů je i to, že zatímco loni byla výše příspěvku maximálně 500 korun, letos od března mohou klienti čerpat v rámci speciálního očkovacího programu až 650 korun.

Průměrné náklady na léčbu jednoho nemocného s klíšťovou encefalitidou se pohybují kolem 14,5 tisíce korun ročně. Nemoc ovšem nezřídka zanechává vážné trvalé následky, jako je například ochrnutí, poruchy soustředění či snížení intelektuálního výkonu. S tím pak souvisejí další náklady v sociální a zdravotní oblasti.

-čtk, red-