Klinické testy léku na Alzheimerovu chorobu skončily fiaskem. Akcie Eli Lilly padají

Podle vyjádření Eli Lilly, která testy prováděla za účasti dvou tisíc pacientů, byly výsledky natolik nepřesvědčivé, že firma nemá v plánu žádat regulátora o udělení souhlasu pro uvedení solanezumabu na trh. Foto: Archiv

Americká farmaceutická společnost Eli Lilly ztratila 14 procent své tržní hodnoty poté, co testy léku na Alzheimerovu chorobu skončily neúspěchem. Konkurence vycítila příležitost.

 

Experimentální lék známý jako solanezumab či Sola představoval naději v léčbě Alzheimerovy choroby. Nejen pro pacienty po celém světě, ale také pro investory. Poté, co vyšlo najevo, že klinické testy skončily nezdarem, propadla tržní hodnota Eli Lilly (výrobce léku) o 14 procent neboli o 10 miliard dolarů. Pro vývoj léku to znamená obrovský krok zpět.

Když naděje pohasnou

Investoři i někteří medicínští odborníci věřili, že právě Sola bude první lék, který bude schopen významně zbrzdit průběh Alzheimerovy choroby. Zejména poté, co první studie ukázaly, že se podařilo snížit míru zhoršení kognitivních schopností u pacientů v počátečních fázích této nemoci.

Propadák Soly ale může otřást i široce akceptovanou teorií, že Alzheimerovu chorobu způsobuje hromadění bílkoviny amyloidu v mozkové tkáni (ve skutečnosti je to složitější a vědci hovoří o hypotéze amyloidové kaskády). Farmaceutické firmy utratily miliardy dolarů na výzkum a vývoj léků, které by vznik amyloidu potlačovaly, a pokračovaly v něm i přesto, že je potkalo několik neúspěchů.

Americká farmaceutická firma Eli Lilly testuje ještě několik dalších léků, jejichž účinek je založen na stejném principu. Nicméně konkurence nespí, a tak je možné, že Eli Lilly ztratila náskok před farmaceutickými giganty jako Biogen, Roche, Johnson & Johnson nebo Merck. New York Times hovoří konkrétně o dvou velkých programech, které jsou stále v běhu.

„Výsledek klinických testů nepochybně uvrhne špatné světlo na celé portfolio léků Eli Lilly, které cílí na Alzheimerovu chorobu a jsou postaveny na hypotéze amyloidové kaskády,“ řekl listu Financial Times Seamus Fernandez, analytik banky Leering, která se zaměřuje na investice do zdravotnictví. „Programy konkurenčních výrobců, které pracují se stejnou hypotézou, budou nejspíše pokračovat, ale zřejmě se nevyhnou krátkodobému útlumu,“ dodal Fernandez.

O původně nadějném průlomu v léčbě Alzheimerovy choroby jsme ve Zdravotnickém deníku psali už před rokem.

Rozšíří se nedůvěra investorů?

Ještě než byly výsledky testů Soly zveřejněny, jeden z předních amerických neurologů Martin Farlow prohlásil, že případný neúspěch by mohl celý výzkum Alzheimerovy choroby poškodit a investory odradit od podpory vývoje dalších léků, které tvorbu amyloidu potlačují. „Výzkum hypotézy amyloidové kaskády je natolik rozsáhlý, že jakékoli selhání by bylo přijato velmi nelibě,“ řekl Farlow.

Podle vyjádření Eli Lilly, která testy prováděla za účasti dvou tisíc pacientů, byly výsledky natolik nepřesvědčivé, že firma nemá v plánu žádat regulátora o udělení souhlasu pro uvedení Soly na trh. Dave Ricks, který se v lednu stane novým generálním ředitelem Eli Lilly, projevil nad výsledky lítost. „Je zřejmé, že lidé, kteří byli s programem úzce spjati, nyní cítí obrovské zklamání. Sola se nestane lékem na Alzheimera a to je velmi skličující,“ řekl Ricks.

Eli Lilly však není jednou farmaceutickou firmou, která bezprostředně na nezdar doplatila. Akcie Biogenu ztratily rovněž, byť jen 6 procent. Stalo se tak i přesto, že někteří analytici očekávali, že špatné zprávy pro Eli Lilly budou dobrými zprávami pro Biogen, jejího přímého konkurenta.

Určitou beznaděj mezi farmaceutickými investory zřejmě přiživí i zprávy o tom, že testy jiných netrpělivě očekávaných léků musely být pozastaveny kvůli úmrtí několika pacientů. O více než jednu miliardu dolarů klesla tržní hodnota biotechnologické společnosti Juno, jakmile vyšlo najevo, že musela zastavit klinické testy experimentální terapie pro léčbu rakoviny. Stalo se tak již podruhé během pěti měsíců, když zemřeli další dva pacienty a celkově tak už během testů přišlo o život šest lidí.

Petr Musil