Ludvík našel dalších 400 miliónů a přidáno tak od července dostanou všechny sestry ve směnném provozu

Ministr Ludvík minulý týdne oznámil, že se ministrem financí dohodl na uvolnění 600 miliónů ze státního rozpočtu pro zdravotní sestry ve státních nemocnicích. Nyní našel dalších 400 miliónů a dostat přidáno tak mohou i sestry i v nestátních zařízeních. Foto: FN Motol

 

„Od 1. července tohoto roku dostanou přidáno všechny sestry u lůžka ve směnném provozu 2 000 korun, a to bez ohledu na to, zda pracují ve státní nebo soukromé nemocnici,“ řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. U přímo řízených nemocnic ministerstva se bude jednat o příplatek za směnnost, soukromé nemocnice pak budou moci čerpat 2 000 korun za směnu pro sestru u lůžka z dotačního programu, kam se o něj mohou přihlásit. Ministerstvo zdravotnictví to dnes uvedlo v tiskové zprávě.

 

„Tento dotační program bude pro soukromé nemocnice připraven  do 1. července a o jeho startu budou informovány. 600 milionů korun na splnění tohoto plánu půjde ze státního rozpočtu, dalších 400 milionů, právě pro soukromé nemocnice, jsme našli coby rezervu na ministerstvu,“ vysvětlil postup ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík a dodal, že celoroční náklady na takové navýšení budou zhruba dvě miliardy korun. Pro rok 2018 už s výdaji bude počítat úhradová vyhláška.

Peníze i pro fakulty, aby mohly přijmout všechny úspěšné uchazeče

Ministr zdravotnictví rovněž oznámil, že spolu s ministryní školství Kateřinou Valachovou připraví takové kroky, aby mohly v akademickém roce 2018/2019 lékařské fakulty přijmout všechny uchazeče o studium medicíny, kteří uspějí u přijímacích zkoušek. Odpadne tedy problém, kdy uchazeč sice přijímací zkoušky úspěšně splnil, ale z kapacitních důvodů fakulty nemohl ke studiu nastoupit. „Umožní nám to překonat propad lékařů, kteří kvůli silnému populačnímu ročníku odejdou do penze,“ řekl ministr zdravotnictví. Ministryně školství Kateřina Valachová doplnila, že její resort už je s lékařskými fakultami na rok 2017 dohodnut na speciálním dotačním programu, který by studium lékařů zajistil už od letošního roku. „Na ministerstvu jsme na to vyčlenili 100 milionů korun, s ministrem Ludvíkem ale budeme hledat další rezervy,“ upřesnila ministryně školství na společné tiskové konferenci ministrů ČSSD.

-TZ MZ- , titulky ZD