Poslanci ANO přeběhli ministerstvo a sami chtějí upravit v zákoně elektronizaci zdravotnictví

Norma by podle poslanců ANO umožnila digitalizaci nynější zdravotnické dokumentace a výměnu dat. Foto: Koláž ZD

Skupina poslanců vládního hnutí ANO se rozhodla nečekat na ministerstvo zdravotnictví a navrhla legislativní změny, které prý mají v praxi umožnit vedení zdravotnické dokumentace v elektronické podobě. Novelou zákona o zdravotních službách by také vzniklo Národní centrum elektronického zdravotnictví, jež by mělo na starosti zejména koordinaci činností v této oblasti a strategické materiály. Ministerstvo zatím dospělo ke strategii e-health, ale legislativní změny zatím nenavrhlo.

 

Návrh zákona řeší nejakutnější legislativní nedostatky v elektronizaci zdravotnictví, stojí v důvodové zprávě. Nynější právní úprava podle autorů předlohy v čele s předsedou sněmovního zdravotnického výboru Rostislavem Vyzulou brání nasazení technologií, které by zkvalitnily péči o pacienty, snížily zdravotnickým pracovníkům administrativní zátěž a přinesly by taky úspory.

Norma by podle předkladatelů umožnila digitalizaci nynější zdravotnické dokumentace a výměnu dat. Zajistila by také minimální standardy zabezpečení zdravotnické dokumentace, která by byla vedena v elektronické podobě.

Před projednáváním v zákonodárných sborech posoudí navrhovanou normu vláda. Předkladatelé chtějí, aby ji Sněmovna schválila zrychleně už v úvodním kole. Navzdory tomu je ale spíše nepravděpodobné, že by dolní komora stihla předlohu projednat do podzimních voleb.

-čtk, red-