Dítě přijaté v květnu do nemocnice v jemenském Sanaa, s těžkým průjmem se naštěstí dočkalo léčby. Během dalších týdnů se ale situace dále zhoršila a přibývá mrtvých. Epidemie smrtelné cholery je důsledkem dvouletého válečného konfliktu. Kromě selhání zdravotnictví, zásobování nezávadnou vodou a dezinfekcí, se na šíření nemoci podílí i podvýživa dětí, které infekci snáze podléhají, varuje WHO. Foto: UNICEF

Cholera si v Jemenu podle WHO vyžádala 1500 obětí, každý den přibyde 5 tisíc nakažených

Počet obětí cholery v Jemenu od propuknutí nové vlny epidemie vzrostl na 1500, což je zhruba o polovinu více než před měsícem. V sobotu to podle agentury Reuters oznámil zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) v Jemenu Nevio Zagaria. Případů, u nichž mají lékaři podezření na nákazu cholerou, je už takřka 220.000.

 

Epidemie cholery v Jemenu, sužovaném od roku 2014 občanskou válkou, propukla v říjnu roku 2016. Nákaza se šířila do prosince, kdy začal počet případů klesat, nemoc se ale zcela vymýtit nepodařilo. Druhá vlna epidemie pak začala v dubnu.

Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často smrtelná dehydratace organismu.

Jemen má asi 26 milionů obyvatel, z toho téměř 15 milionů je odříznuto od zdravotní péče. V zemi zničené válkou je nyní funkčních jen asi 45 procent zdravotnických zařízení.

-čtk-