Prezident podepsal zvýhodnění dárců krve a dřeně i vyšší nemocenskou pro dlouhodobě nemocné

Prezident Zeman podepsal novelu zákona o daních z příjmů zlepšující zvýhodnění pro dárce krve a dřeně. Schválil také zvýšení nemocenské při dlouhodobé nemoci. Foto: Wikipedie

Prezident Miloš Zeman včera podepsal novelu zákona o daních z příjmů, která zvyšuje daňové zvýhodnění bezúplatných dárců krve a kostní dřeně, informoval ČTK Hrad. Za odběr krve si budou moci dárci odečíst od daňového základu 3000 korun místo dosavadních 2000 korun. Dárci kostní dřeně si budou moci nově odečíst od daňového základu 20.000 korun. Zeman také podepsal novelu, která od příštího roku zavede růst procentní sazby nemocenské od druhého měsíce nemoci.

 

S novelou zákona o daních z příjmů zvyšující zvýhodnění dárců krve a dřeně přišli ve Sněmovně poslanci TOP 09 a Starostů. Ve svém návrhu argumentovali tím, že dvoutisícová částka za odběr krve pochází z roku 1996, kdy byla průměrná mzda 9825 korun. Nyní už podle nich nepůsobí motivačně. „Jde o částku symbolickou, která ale dárcům krve ukazuje, že si společnost jejich aktivity cení,“ řekla při jednání v Senátu poslankyně Věra Kovářová (STAN, za TOP 09).

Vláda návrh podpořila. Ve Sněmovně, která změnu daňového zákona schvalovala ve zrychleném režimu již v prvním čtení, pro návrh hlasovalo 104 ze 105 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo. V Senátu pro návrh hlasovalo 62 z přítomných 65 senátorů, proti nebyl žádný z nich.

Jde o druhý pokus skupiny poslanců vyšší zvýhodnění prosadit. Předchozí pokus předkladatelé v březnu stáhli. Důvodem bylo to, že tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO) k němu chtěl předložit pozměňovací návrh na zdanění výnosů z některých korunových dluhopisů. Kovářová tehdy uvedla, že nechce dopustit, aby se kvůli novele strhla politická mela plná faulů a osobních útoků.

Druhá včera prezidentem podepsaná změna se týká vyšší nemocneské při delší nemoci. Zatímco nyní dostávají zaměstnanci od 15. dne nemoci 60 procent příslušného vyměřovacího základu, nově od 31. dne nemoci dávka vzroste o šest procentních bodů a od 61. dne na 72 procent. Novinka zvýší podle odhadů příští rok výdaje na nemocenské o 2,4 miliardy korun, v následujících dvou letech o 2,5 miliardy a 2,7 miliardy korun.

V prvních třech dnech nemoci zaměstnanec nedostává nic. Pak do 14. dne dostává náhradu mzdy od zaměstnavatele.

Změny ke zjednodušení administrativy živnostníků vycházejí ze zkušeností České správy sociálního zabezpečení. Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) předloha ruší některé oznamovací povinnosti, upravuje také vracení přeplatků na pojistném.

Změna se týká také záloh – budou splatné v měsíci, na který se platí. Dosavadní úprava způsobovala, že v případech neúmyslné opožděné platby zanikla účast na nemocenském pojištění bez předchozího upozornění. Proto je nově umožněno dodatečné zaplacení za předchozí měsíc bez dopadu na účast na nemocenském pojištění. Nově bude stanoven měsíční vyměřovací základ pro výši záloh na pojistné na důchodové pojištění.

Předloha zavede elektronické neschopenky, přičemž zůstane možnost jejich papírové podoby. Vznikne rovněž registr ošetřujících lékařů, který bude spravovat ministerstvo práce.

-čtk-