Dodavatel rentgenu, který spadl na ženu, odmítl chybu v servisu

"Je to pro nás neštěstí, ale není zaviněno Masarykovou nemocnicí. Je to vina výrobce, kde byla zřejmě nějaká skrytá vada," řekl juž dříve ČTK náměstek hejtmana Stanislav Rybák (KSČM). Ilustrační foto: Wikimedia

Společnost Foma Medical odmítla, že by za pádem části rentgenu na pacientku v ústecké Masarykově nemocnici byla chyba servisu zařízení. Osmdesátiletá pacientka na následky zranění při tomto neštěstí zemřela. Stalo se 12. října při standardním vyšetření. Dodavatelská firma pochybení dnes odmítla v tiskovém prohlášení.

 

„Společnost FOMA MEDICAL vylučuje, že by nežádoucí příhoda byla způsobena chybou servisu. Po nehodě byl zastaven provoz druhého rentgenu z rozhodnutí nemocnice. Společnost bezprostředně po nežádoucí události nabídla nemocnici spolupráci,“ stojí v prohlášení vedení společnosti.

Podle společnosti den po nehodě se na místo dostavili zástupci vedení Foma Medical a zástupci vedení i techniků výrobce zařízení. „K zařízení nebyl nikdo z přítomných vpuštěn. Místo nehody bylo do doby vydání této tiskové zprávy zapečetěné z důvodu vyšetřování. Z toho důvodu nám není známa příčina události, zda byla zaviněna vadou přístroje či nikoli,“ uvádí společnost se sídlem v Hradci Králové.

Podle vedení společnosti rentgen prošel pravidelnou bezpečnostní kontrolou v červnu a žádnou závadu neodhalil. Další byla naplánovaná na prosinec.

Oba rentgeny, které nemocnice měla, jsou odstavené, protože vedení nemocnice v přístroje ztratila důvěru. V dalších nemocnicích Krajské zdravotní, kam spadá ústecká nemocnice, tyto přístroje nejsou. Přístroj byl do ústecké nemocnice instalován v prosinci 2015 a vztahuje se na něj tříletá záruční doba. Podle Ústeckého kraje, který je jediným akcionářem Krajské zdravotní, jde nejspíš o chybu výrobce.

Případem se zabývá policie pro podezření z trestného činu usmrcení z nedbalosti.

-čtk-