Siemens poslal svou zdravotnickou divizi na Frankfurtskou burzu

Výkonný ředitel Siemens Healthineers AG Bernd Montag 16. března zvoněním symbolicky otevřel obchodování s akciemi firmy na Frankfurtské burze. Foto: Siemens Healthineers

Německý strojírenský gigant Siemens se rozhodl uvést svou divizi pro výrobu zdravotnického zařízení Healthineers na Frankfurtskou burzu. Při té příležitosti prodal 15 procent svého podílu. Dceřiná společnost Siemensu Healthineers vstoupila na druhou největší evropskou burzu v pátek. Podle analytiků šlo o největší IPO (Initial Public Offering – veřejný úpis akcií) v Německu od června 2000, kdy Deutsche Telekom upisoval svůj třetí balík akcií.

 

Zároveň to bude zřejmě nejvýznamnější burzovní událost tohoto roku v celé Evropě. „Je to pro nás obrovský milník a jsme šťastní, že do nás investoři vložili takovou důvěru,“ komentoval pro portál CNBC.com Bernd Montag, výkonný ředitel Healthineers.

Počáteční zmatky a výkyvy

Vedení společnosti dopředu oznámilo, že upisovací cena bude 28 eur za jednu akcii. Otevírací kurs nakonec dosáhl úrovně 29,10 eur. Ihned po zahájení obchodování však akcie zamířily dolů, když podlehly výprodejnímu tlaku investorů, kteří se rozhodli co nejdříve vybrat zisky. Zbytek dne se pak kurs akcií Healthineers pohyboval v elektronickém obchodovacím systému Frankfurtské burzy – Xetra – v rozmezí 29 až 29,80 eur.

Na trh však společnost Healthineers vstoupila přibližně s hodinovým zpožděním. Xetra se totiž potýkala s technickými problémy, a to zřejmě ještě přiživilo nervozitu některých kupujících. „Na tento krok jsme se připravovali přes tři roky, takže nějaká ta hodina zdržení už nás nemohla nijak rozhodit,“ uvedl Montag na dotaz, zda opožděný začátek obchodování nebyl pro něho poněkud frustrujícím zážitkem.

Když se uvedení Healthineers na burzu blížilo, některé odhady hovořily o tržní kapitalizaci poblíž 35 miliard eur (890 miliard korun). List Financial Times s odkazem na výkonného ředitele Siemensu Joe Kaesera dokonce uváděl tržní cenu na úrovni až 40 miliard eur (více než bilion korun). Investoři na Frankfurtské burze ale společnost ocenili na přibližně 28 miliard eur, tedy 711 miliard korun. Čtyřicet miliard eur ale byla podle Kaesera „férová cena“.

Mateřský Siemens využil vstup Healthineers na Frankfurtskou burzu k tomu, aby zároveň nabídl zájemcům patnáctiprocentní podíl v této společnosti. To představovalo 150 milionů kusů akcií. Healthineers patří mezi největší světové výrobce zdravotnického zařízení, a tak se dalo očekávat, že o jeho akcie bude zájem. Siemens příjmy z prodeje tohoto podílu plánuje využít na budoucí investice, akvizice, posílení své vlastní tržní pozice, ale také možná pro výplatu dividend. Ty by mohly dosáhnout 50 až 60 procent čistého zisku.

Začalo to elektrošoky

Historie společnosti Siemens Healthineers sahá do roku 1847, kdy ji Werner von Siemens v Berlíně založil jako součást strojírenské firmy Siemens & Halske. Ačkoli se tehdejší výrobní program opíral především o telegraf, Siemens sám měl zkušenosti s bádáním v oblasti medicíny. Kolem roku 1844 totiž pomocí elektrických výbojů léčil svého bratra Friedricha z bolesti zubů. Když se Siemens s Halskem pustili do podnikání, firma začala vyrábět také elektromedicínská zařízení.

V roce 1896, pouhý rok od objevu paprsků X Wilhelmem Conradem Röntgenem, Siemens uvedl na trh první průmyslově vyráběný rentgen, který se brzy stal standardní součástí diagnostiky. O šestatřicet let později akvíroval společnost Veifa-Werke, která se soustředila pouze na výrobu rentgenů. Vznikla tedy divize Siemens-Reiniger-Werke, která se krátce nato stala největším světovým výrobcem zdravotnických přístrojů využívajících elektřinu.

Zdravotnická divize Siemensu stojí také za rozvojem ultrazvukového zařízení, které lékařům pomáhá v diagnostice od 50. let. Jeden z inženýrů společnosti Siemens dokonce vyvinul přístroj, který umožňoval sledovat objekt snímaný ultrazvukem v reálném čase. Tato novinka byla zpočátku hojně využívána v porodnictví a pediatrii.

Vize 2020

Dnešní Siemens Healthineers představila v roce 1975 první počítačovou tomografii a o rok později zveřejnila první tomograficky pořízenou fotografii lidské hlavy. První magnetická resonance pak spatřila světlo světa v roce 1983 a v dalších letech docházelo ke zdokonalování těchto přístrojů, o kterých si předchozí generace lékařů mohly nechat pouze zdát.

Dceřiná společnost Siemens Healthineers získala své současné jméno v květnu 2016, kdy došlo k rebrandingu divize Siemens Healthcare. Změna názvu reflektovala část strategie celého holdingu Siemens „Vision 2020“, jež avizovala, že zdravotnický byznys bude v rámci skupiny řízen odděleně včetně zřízení vlastního organizačního schématu. Za loňský rok dosáhl obrat Healthineers 13,8 miliardy eur (350 miliard korun) a zisk necelých 2,5 miliardy eur (63,6 miliardy korun). Zisk vzrostl meziročně o sedm procent.

Petr Musil