Čtvrtek, 9. prosince, 2021

Trollové a boti z Ruska se snažili v USA ovlivnit i debatu o očkování

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Softwaroví boti a ruští internetoví trollové nešířili dezinformace jen v souvislosti s americkými prezidentskými volbami v roce 2016, ale ovlivnit se snažili i debatu o očkování ve Spojených státech. Vyplývá to ze studie týmu vědců univerzity George Washingtona, o které informovala agentura AFP. Dezinformace šířili trollové a boti, tedy programy vykonávající rutinní činnost, na sociální síti twitter a do debaty vnášeli i kontroverzní témata, jako jsou hospodářská nerovnost či rasismus.

 

„Věděli jste, že existuje tajná vládní databáze s údaji o dětech poškozených očkováním,“ píše se v jedno z tweetů, kterým se ve svém výzkumu vědci věnovali. Příspěvek na sociální síti je doplněn hashtagem #VaccinateUS.

Anonymní internetoví trollové, jejichž původ v Rusku se prokázal již v souvislosti se snahou ovlivnit výsledek amerických prezidentských voleb v roce 2016, šířili podle vědců nejen informace o údajných negativních dopadech vakcinace, ale i zprávy pozitivní. Ačkoli naprostá většina americké populace očkování schvaluje, na twitteru tak mohl vzniknout dojem, že se v USA vede o vakcinaci kontroverzní debata.

Takzvaní boti šířili na rozdíl od trollů především informace o údajných negativních dopadech očkování. Uživatele sociální sítě se snažili přinutit, aby klikli na odkaz vedoucí na zavirované stránky či reklamní weby.

Kolik přesně trollů a botů se do debaty o očkování zapojilo, studie neuvádí. Jednotliví aktéři podle ní ale sledovali různé cíle.

„Debata o zdraví se stala zbraní: témata veřejného zdraví, jako je například očkování, tvoří součást pokusů o šíření dezinformací zahraničními mocnostmi,“ uvádí studie zveřejněná v časopise American Journal of Public Health.

-čtk-

 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY