Většina středočeských krajských nemocnic dál hospodaří se ztrátou

Kromě Oblastní nemocnice Kolín jsou středočeské krajské nemocnice ve ztrátě. Foto: nemocnicekolin.cz

Většina středočeských krajských nemocnic dál hospodaří se ztrátou, zisk vykazuje jen nemocnice Kolín. Hejtmanství provoz některých nemocnic, které zřizuje, dlouhodobě každoročně dotuje až desítkami milionů korun. V budoucnu bude vedení kraje usilovat o to, aby dotace směřovaly především na investice nemocnic, ne na jejich provoz, řekl ČTK krajský radní pro bezpečnost a zdravotnictví Robert Bezděk (ANO).

 

Kromě kolínské nemocnice je hejtmanství zřizovatelem nemocnic v Příbrami, Benešově, Kladně a v Mladé Boleslavi.

„Středočeský kraj poskytoval řadu dotací a pomocí těchto dotací docházelo k určitému, nechci říci protiprávnímu, ale k určitému zkreslování hospodářských výsledků,“ uvedl Bezděk, který zveřejnil i hospodářské výsledky bez dotací.

Loňský hospodářský výsledek kolínské nemocnice bez dotací činil tři miliony korun v plusu, s dotací přesáhl deset milionů korun, výsledek hospodaření kladenské nemocnice skončil minulý rok bez dotace na částce minus 107 milionů korun, s dotací minus 52 milionů korun. Mladoboleslavská nemocnice loni skončila se ztrátou 53 milionů korun, po připsání dotace to bylo o 50 milionů korun ztráty méně.

Zatímco kolínská nemocnice na konci letošního prvního pololetí bez krajské dotace měla kladný hospodářský výsledek osm milionů korun, v případě kladenské nemocnice byl ke stejnému datu výsledek minus 27 milionů korun, u benešovské nemocnice minus necelých osm milionů korun, u mladoboleslavské nemocnice to bylo zhruba minus 18 milionů korun a u příbramské nemocnice minus 12 milionů korun.

Podle Bezděka hejtmanství očekává, že by se letošní výsledek kladenské nemocnice měl zlepšit o přibližně 50 milionů korun, zlepšení očekává například u mladoboleslavské nemocnice.

K dlouhodobému zlepšování hospodaření nemocnic mají podle radního například přispět společné nákupy materiálu. Rozdíly v hospodaření také ovlivňuje rozdílné platby pojišťoven za úkony v jednotlivých zařízeních. „Byť kraj je jediný akcionář, tak v zásadě nemá jakékoli právo zasahovat do toho, jakým způsobem ty jednotlivé společnosti a jejich zástupci vyjednávají o podmínkách,“ dodal Bezděk. Podle něj je vyjednávání v kompetenci ředitelů nemocnic a je to jeden z problémů, který je třeba řešit.

-čtk-