Sdružení praktiků kritizuje eNeschopenku, odmítá ji používat

Zmetek, který nemá ve 21. století co dělat a který je drzost nazývat elektronickou neschopenkou, používat nebudeme, vzkázali ministerstvu práce praktičtí lékaři. Foto: Pixabay

Sdružení praktických lékařů kritizuje podobu elektronické neschopenky, kterou vláda schválila a poslala k projednání Sněmovně. Označilo navrhovaný model za paskvil a zmetek a odmítá ho používat. Sdružení to dnes uvedlo v tiskové zprávě. Organizace vyzvala ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) k jednání. Podle mluvčího resortu Jana Nechvátala se o elektronických neschopenkách ještě jednat bude. Sdružení zastřešuje asi 4800 praktiků pro dospělé, tedy 90 procent.

 

Vláda počítá se zrušením karenční doby od července. Zaměstnavatelé to podmiňují zavedením e-neschopenky, aby mohli nemocné pracovníky lépe kontrolovat. Obávají se zvýšení nemocnosti a zneužívání. Kabinet před dvěma týdny schválil novelu o nemocenském pojištění, podle níž by lékaři od července museli posílat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) dva z pěti tiskopisů neschopenky elektronicky, a to nejpozději další pracovní den. Firma by o informace úřad elektronicky požádala a úředníci by jí je do osmi dnů poskytli. Ministerstvo práce označilo model za první etapu zavádění eNeschopenek.

„Zmetek, který nemá ve 21. století co dělat a který je drzost nazývat elektronickou neschopenkou, používat nebudeme. V době, kdy s ministerstvem zdravotnictví vedeme seriózní debatu o tom, jak snížit administrativní zátěž lékařů, nám ministerstvo práce tuto zátěž zvyšuje,“ uvedl předseda sdružení praktiků Petr Šonka.

Sdružení vyzvalo Maláčovou k jednání. Podle mluvčího Nechvátala o přípravě elektronických neschopenek budou ministryně a její spolupracovníci ještě jednat. „Uskuteční se ještě série jednání,“ řekl mluvčí. Termíny a účastníky případných schůzek zatím neupřesnil.

Lékaři mohou e-neschopenky sociální správě dobrovolně posílat už od roku 2010 přes takzvané ePodání. V březnu to podle údajů ČSSZ dělalo 1078 doktorů. Podle ministerstva práce jsou to asi tři až čtyři procenta lékařů.

Sdružení kritizuje to, že by používání e-neschopenek mělo být povinné, lékaři by museli tiskopisy posílat elektronicky i papírově a zaměstnavatelé k informacím on-line přístup nemají. Lékařská komora v připomínkách k novele označila navrhovaný postup za nesystematický a trvá na jeho zamítnutí. Poukázala na to, že stejný princip už se jednou odmítl s tím, že se vypracuje ucelený model.

Podle dosud platného zákona se má původní projekt eNeschopenek spustit od ledna. Práce na něm bývalá ministryně první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO) ale zastavila. Podle ní se elektronické neschopenky kvůli nepřipravenosti nedaly od příštího roku stihnout. Kabinet v červnu schválil návrh na jejich vyškrtnutí ze zákona s tím, že od roku 2021 by měl fungovat nový projekt. Tento odklad už ale zákonodárci nestihnou projednat. Ve Sněmovně proto poslanci ČSSD navrhli takzvaný přílepek k projednávané novele o posudkové službě s odložením na leden 2020.

Sdružení žádá, aby se zavedl původně dohodnutý model. Podle organizace praktiků počítal s tím, že by lékař odeslal elektronicky na portál ČSSZ datovou větu s pacientovými identifikačními údaji a datem začátku či konce nemoci. Úřad by doktorovi poslal potvrzovací kód, který nemocný může dostat papírově, do mobilu či mailové schránky a může ho předat zaměstnavateli. Ten si na portálu správy pak neschopenku ověří, popsalo sdružení.

-čtk-