Britové zvažují limity kalorií pro hotová jídla

Britská zdravotnická služba (PHE) ročně vydá na léčbu nemocí s nadváhou a obezitou 6,1 miliardy liber (přes 175 miliard Kč). PHE má proto plány zavést horní hranice obsahu kalorií v jídle, které se v Británii podává v restauracích a které nabízejí supermarkety. Na fotografii je rentgenový snímek téměř 400 kilogramového muže, který se stal poznávacím obrázkem Obesity summit - mezinárodního odborného kongresu, který proběhl v roce 2016 v Londýně. Foto: Flickr

Jídlo, které se v Británii podává v restauracích a které nabízejí supermarkety by v rámci boje s obezitou mohlo podléhat limitům pro energetické hodnoty. Plány zavést horní hranice obsahu kalorií zvažuje podle televize Sky britská zdravotnická služba (PHE).

 

Změny by měly zásadní dopad na potravinářský průmysl, který by musel přizpůsobit své recepty a způsoby vaření, aby snížil obsah kalorií a vyhověl předpisům.

„Děti a dospělí běžně konzumují příliš mnoho kalorií a těžká obezita u dětí ve věku deseti až jedenácti let dosáhla zatím nejvyšší úrovně,“ konstatovala ředitelka PHE pro oblast výživy a obezity Alison Tedstoneová.

PHE ročně vydá na léčbu nemocí s nadváhou a obezitou 6,1 miliardy liber (přes 175 miliard Kč).

Program snižování energetické hodnoty je v počátcích, směrnice se očekává na jaře příštího roku. Například kalorická hodnota hlavních chodů v restauracích by neměla přesáhnout 951 kalorií, sendviče nebo salátu jako hlavního jídla 550 a porce hranolek v restauracích 416 a v supermarketech 302 kalorií.

Chris Snowdon z Institutu pro ekonomické záležitosti označil plány PHE za „svévolné, nevědecké a nerealistické“. „Je smysluplné nabídnout poradenství ohledně denní spotřeby kalorií, ale nastavovat limit na jednotlivá jídla je šílené,“ řekl Snowdon.

-čtk-