Středočeský kraj je zřizovatelem pěti nemocnic: v Kladně, Kolíně, Benešově, Mladé Boleslavi a Příbrami. Hejtmanství od nich vyžaduje vyrovnané hospodaření, na investice jim dohromady přispívá stovky milionů. Foto: koláž ZD

Středočeské nemocnice a starostové vybídli kraj, aby přispěl menším nemocnicím

Zástupci pěti středočeských nemocnic a starostové několika měst ve společném memorandu vybídli kraj, aby dal příspěvek dohromady 250 milionů korun menším nemocnicím měst nebo soukromých společností. Podle zástupců nemocnic a měst by tím kraj podpořil konkurenceschopnost těchto nemocnic, u nichž může hrozit až omezování akutní péče.

 

Konkrétně jde o mělnickou, slánskou, nymburskou, čáslavskou a rakovnickou nemocnici. Jednatelé těchto nemocnic a starostové podepsali memorandum. Jednání s krajem začala, další by měla následovat, řekl novinářům starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město).

„Že to je běh na dlouhou trať, je zcela logické, situace je komplikovaná,“ uvedl. Podle něj není cílem konflikt s krajem, ale navázání spolupráce a hledání řešení.

Podle memoranda nejsou menší nemocnice schopné konkurovat dotovaným krajským nemocnicím ani fakultním pracovištím s významně vyššími úhradami od pojišťoven. Proto může nastat i omezení péče v nemocnicích, a to včetně péče akutní. Signatáři žádají hejtmanství o roční příspěvek v celkové výši 250 milionů korun na investice i provoz. Jde o zhruba jedno procento rozpočtu kraje, který letos činí 27 miliard korun, uvedli.

Středočeský kraj je zřizovatelem pěti nemocnic: v Kladně, Kolíně, Benešově, Mladé Boleslavi a Příbrami. Hejtmanství od nich vyžaduje vyrovnané hospodaření, na investice jim dohromady přispívá stovky milionů.

Signatáři memoranda se mimo jiné domnívají, že základem akutní péče pro obyvatele Středočeského kraje by měla být jedna nemocnice s akutní péčí v každém okrese s výjimkou okresů Praha-západ a Praha-východ a největšího okresu Kladno, kde dlouhodobě fungují dvě nemocnice.

-čtk-