Pátek, 20. května, 2022

Náměstek Roman Prymula stále nemá bezpečnostní prověrku a s funkcí se loučí 

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Profesor Roman Prymula bude již za nedlouho tři roky ve funkci náměstka pro zdravotní péči ministerstva zdravotnictví a stále nemá bezpečnostní prověrku. Musí jí ale do 14. března získat, jinak ho ministr přeřadí z funkce náměstka na nižší post.  Podle informací Zdravotnického deníku se však Prymula už sám chystá k úplnému odchodu z ministerstva.

 

Několik na sobě nezávislých zdrojů nám potvrdilo, že se Roman Prymula v kuloárech loučí s funkcí náměstka ministerstva zdravotnictví.  S čím se už ale nechlubí, je fakt, že dosud nemá bezpečnostní prověrku.  „Bezpečnostní prověrka NBÚ není ukončena u pana náměstka prof. Prymuly a paní náměstkyně MUDr. Šteflové. V obou případech bezpečnostní řízení nadále probíhá,“ sdělila Zdravotnickému deníku mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Služebním předpisem č. 14/2019 ze dne 14. března letošního roku byla stanovena povinnost splnit bezpečnostní způsobilost do 12 měsíců ode dne jeho vydání. „Toto je nejzazší termín, po kterém by již nebylo možné danou pozici bez bezpečnostní způsobilosti vykonávat. V praxi věříme, že k prokázání bezpečnostní způsobilosti dojde dříve, aby byla garantována plynulost řízení dané sekce. V tuto chvíli by bylo předčasné předjímat jakékoliv závěry o výsledku těchto řízení,“ napsala nám mluvčí. Nicméně, když jsme se o věc zajímali už letos na jaře, Štěpanyová nám sdělila, že všichni náměstci byli upozorněni, že je nutné podat žádost co nejdříve. „Očekáváme, že do konce dubna již budou mít řádně podanou žádost na Národní bezpečnostní úřad,“ řekla nám tenkrát mluvčí. NBÚ tedy pověřuje Prymulu již řadu měsíců a on stále prověrku nemá. Náměstkem na ministerstvu zdravotnictví byl přitom jmenován již  1.3. 2017, přestože ho předchozí ministr Svatopluk Němeček odvolal z funkce ředitele FN Hradec Králové kvůli konfliktu zájmů.

Muž ve střetu zájmů

Přestože že se až do letošního března nevztahovala povinnost požádat si o bezpečnostní prověrku na náměstky ministra zdravotnictví, dva ze tří náměstků, které současný ministr Adam Vojtěch „zdědil“ po svých předchůdcích, tedy náměstek pro legislativu a právo Radek Policar a hlavní hygienička Eva Gottvaldová, už prověrku měli. Nikoliv však Roman Prymula, u něhož si lze představit důvody, pro které by mohl mít s prověrkou potíže, nebo by jí také nemusel získat vůbec.

Zdravotnický deník doložil ve svých článcích zde a zde, že Roman Prymula ve stejné době, kdy byl ve funkcích ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové a šéfa České vakcinologické společnosti, působil i ve firmě své dcery Biovomed s.r.o., která inkasovala od farmaceutických firem ročně mnohamilionové částky. Nahlédnutím do  Registru oznámení o jiných vykonávaných činnostech, oznámení o majetku nabytém v průběhu výkonu funkce a oznámení o příjmech, darech a závazcích podávaných veřejnými funkcionáři, jsme zjistili, že Roman Prymula jenom od roku 2010 do roku 2014 vydělal, kromě svého platu ředitele FN, více než 32 miliónů korun a že tyto peníze vykazoval každý rok jiným způsobem a dále pak, že neoznámil své působení ve firmě Biovomed s.r.o, což byla jeho povinnost. Také připomeňme, že sehrál klíčovou roli při prosazování dnes zkrachovalého projektu čínské firmy CEFC, která měla 270 miliony korun financovat výstavbu kliniky čínské medicíny v areálu FN Hradec Králové a jejíž představitel byl v Číně obviněn z korupce.

Vrubel a Rögnerová již prověrku mají

Všichni náměstci ministra zdravotnictví musejí mít prověrku na stupeň „důvěrné“, plyne ze zmiňovaného služebního předpisu. Úspěšně jí už prošli, kromě již zmiňovaných Policara a Gottvaldové, také náměstci Filip Vrubel a Helena Rögnerová. Prověřen byl i státní tajemník MZ Stanislav Měštan. Zbývá tedy už jen dvojice Alena Šteflová a Roman Prymula. Mají jasný termín 14. března příštího roku, do kterého musejí doložit, že získali způsobilost seznamovat se s utajovanými informacemi. „Pokud státní zaměstnanec v dané lhůtě i přes vyzvání doklad nedoloží, bude převeden na jiné služební místo,“ vysvětlila nám mluvčí Štěpanyová.

Pokud už dnes profesor Prymula tuší, že prověrku nezíská, je logické, že avizuje svůj odchod z postu náměstka. Vyhnul by se tak případné potupné degradaci na méně významného úředníka.

Tomáš Cikrt

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY