Povinnost zachránit mimoděložní těhotenství i hrozba vězení. Návrh změny interrupčního zákona v USA ohrožuje práci lékařů

Návrh změny ohijského interrupčního zákona obsahuje povinnost lékaře pokusit se o reimplantaci mimoděložního těhotenství do dělohy - což ale medicínsky není možné. Léčba mimoděložního těhotenství zpravidla spočívá v odstranění vejcovodu, kde se nachází embryo, a může znamenat záchranu života matky. Foto: Wikipedie

Americký stát Ohio hodlá ještě více zpřísnit interrupční zákon, který nově přináší hrozbu obvinění z vraždy pro lékaře, kteří neprovedou „reimplantaci mimoděložního těhotenství“. Podle American College of Obstetricians and Gynaecologists je však provedení tohoto zákroku v současnosti „medicínsky nemožné“. Navíc samotná přítomnost mimoděložního těhotenství znamená přímé ohrožení života ženy a nutnost rychlého chirurgického zákroku. Už podle současné legislativy není možné v Ohiu provést interrupci, jakmile je u embrya přítomnost srdeční činnost, tedy později než v šestém týdnu těhotenství. Fakticky tak v tomto státě platí úplný zákaz interrupcí.

 

Stát Ohio patří k zemím s vůbec nejpřísnějším interrupčním zákonem na světě. Přesto tamní zákonodárci plánují jeho další zpřísnění, které, v případě, že bude novela zákona přijata, ohrozí práci lékařů a lékařek. Jak upozorňuje britský deník The Telegraph, navzdory skutečnosti, že „reimplantace mimoděložního těhotenství“ jako medicínský postup neexistuje, návrh zákona přikazuje zdravotníkům jí provést, jinak jim bude hrozit obvinění „interrupční vraždy“.

Podle návrhu zákona by tak lékaři měli povinnost provést „všechny možné kroky k zachování života nenarozeného dítěte“, a to včetně „pokusu o reimplantaci mimoděložního těhotenství do dělohy ženy“. Jedna z předkladatelek novely republikánka Candice Keller uvedla, že „nastal čas zakázat interrupce jako takové a uznat, že každý jednotlivec má nedotknutelné a nezcizitelné právo na život“. Z pohledu zákonodárců a zákonodárkyň tak každý zdravotník, který se bude podílet na provedení interrupce, „bude podléhat již existujícím zákonům o vraždě“.

Za naši práci nám hrozí vězení, varuje gynekolog

Už nyní v Ohiu platí velmi přísný interrupční zákon, který stanovuje jako legální hranici, do kdy je možné interrupci provést, okamžik, kdy je u plodu „přítomná srdeční činnost“, tedy zhruba 6. týden těhotenství. Fakticky ale interrupce v tomto státě nejsou legální, protože právě toto bývá obdobím, kdy žena těhotenství zjistí. Podle tamní legislativy už ovšem o interrupci požádat nesmí, protože promeškala lhůtu, kdy je její provedení podle zákona možné. Výjimkou nejsou ani případy, kdy žena byla znásilněna či došlo k incestu. Nicméně je možné provést interrupci, pokud je přímo ohrožen život matky. Pokud by zdravotníci porušili tato pravidla, hrozí jim už v současnosti až rok vězení a pokuta ve výši 2 500 dolarů, tedy necelých 60 tisíc korun.

Jak uvádí americký deník The Washington Post, předložená novela by znamenala ještě další zpřísnění pro lékařskou praxi. Zavádí trest až 99 let vězení za „interrupční vraždu“, tedy provedení interrupce po zhruba šestém týdnu těhotenství, s výjimkou případů, kdy bude přímo ohrožen život ženy.

Vzhledem k současné legislativní úpravě je možné, že bude přijato i její další zpřísnění, což kritizuje American College of Obstetricians and Gynaecologists. Aby se zdravotníci vyhnuli riziku obvinění za vraždu a následnému trestu vězení, budou se muset nově povinně pokusit o „reimplantaci nitroděložního těhotenství“. To je ale z pohledu současného medicínského poznání a praxe nesmysl.

„Neexistuje žádný postup pro reimplantaci mimoděložního těhotenství,“ popsal deníku The Guardian Chris Zahn, víceprezident American College of Obstetricians and Gynaecologists. „Není možné přesunout mimoděložní těhotenství z vejcovodu nebo z jiného místa a implantovat jej do dělohy. Reimplantace není fyziologicky možná. Ženy s mimoděložním těhotenstvím jsou ohrožené silným krvácením a smrtí. Léčba mimoděložního těhotenství (pozn. redakce – zpravidla odstranění vejcovodu, kde se nachází embryo) může znamenat záchranu života matky,“ dodal.

Ostře se proti chystanému návrhu postavil také profesor gynekologie a porodnictví David Hackney, který působí na Case Western University: „Nevěřím tomu, že to píšu znovu. Ale tohle je nemožné. Všichni skončíme ve vězení,“ napsal na svém twitterovém účtu.

Už dříve návrh kritizoval profesor gynekologie a porodnictví Daniel Grossman, který pracuje na University of California. Podle něj je představa o provedení „reimplantace mimoděložního těhotenství“ „čistá vědecká fikce“. Vyloženě nebezpečný pak může být přístup některých „bojovníků za život“, tedy organizací požadující úplný zákaz interrupcí a odmítající také chirurgické řešení mimoděložního těhotenství. Podle zpravodajského týdeníku Newsweek patří k jejich doporučení „sledování vývoje“, tedy vyčkávání, zda náhodou embryo nacházející se mimo dělohu „se samo do dělohy nepřesune“. Ve skutečnosti se ale jedná o postup přímo ohrožující život ženy.

Počet interrupcí v USA stále klesá

Americký stát Ohio není jediný, kdo v poslední době zpřísnil legislativu upravující provádění interrupcí. Velmi přísné zákony mají také státy Alabama, Georgia, Mississippi, Kentucky a Louisiana. Paradoxně však tvrdší zákony přichází v době, kdy v USA počet prováděných interrupcí dlouhodobě klesá. Podle nedávno zveřejněných údajů Centers for Diseases Control and Prevention je nyní počet prováděných interrupcí nejnižší za posledních devět let. Během let 2007 až 2016 počet interrupcí pokles dokonce o 26 procent.

„Když mluvíme o počtu prováděných interrupcí, hovoříme o reprodukční autonomii. Je správné, aby si lidé mohli vybrat, kdy otěhotnět a kdy nikoliv, a zvolit si, co dělat, pokud těhotenství nechtějí,“ uvedla Herminia Palacio, prezidentka Guttmacher Institute, instituce, která dlouhodobě sleduje vývoj interrupcí v USA. Podle údajů této organizace je pak současný počet prováděných interrupcí v zemi vůbec nejnižší od roku 1973, kdy byly interrupce v USA legalizovány.

Ludmila Hamplová