Senát vrací poslancům daňový balíček, mimo jiné odmítl vyšší zdanění loterií

Senátoři nechtějí danit loterie stejně jako hazard. Foto: senat.cz

Senát včera vrátil poslancům klíčový daňový balíček, mimo jiné se postavil proti vládní snaze o vyšší zdanění loterií. Daňovými změnami, jimiž chce vláda vylepšit příjmy státního rozpočtu, se tak bude muset znovu zabývat Sněmovna. Ta nejspíš senátní verzi odmítne hlasy provládní většiny. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) žádnou ze senátních úprav nepodpořila.

Vyšší zdanění loterií z nynějších 23 procent až na 35 procent odmítl Senát kvůli tomu, že by zatížilo nejméně nebezpečný druh hazardu, což je v rozporu s Národní strategií prevence a snižování škod spojených se závislostním chováním.

Původní vládní návrh zákona upravujícího sazby u některých daní navyšoval daň z loterií z 23 % na 30 %, o něco méně pak daň u kurzových sázek či totalizátorových her (z 23% na 25 %) a u technických her (automatů) jako u jediného typu hazardní hry žádné změny nenavrhoval. V rámci druhého čtení v Poslanecké sněmovně garanční rozpočtový výbor navrhl daňovou sazbu u loterií neměnit a daň z technických her – automatů naopak zvýšit na 38%. Vyšší zdanění tvrdého hazardu podpořil i výbor pro zdravotnictví. Při projednávání návrhu na plénu sněmovny však poslanci schválili návrh poslance Ondřeje Veselého (CSSD), který zvyšoval sazbu u loterií na ještě vyšších 35 %, tedy na stejnou úroveň jako automaty.

Daňový balíček by měl do státní kasy pro rok 2020 přinést zhruba 8,9 miliardy korun. Vláda s penězi už počítá v návrhu rozpočtu. Senátoři však vrací zákon poslancům s několika pozměňovacími návrhy. Vedle vyššího zdanění loterií, které by se tak danily stejně jako tvrdý hazard, jim vadí třeba také stoprocentní zvýšení poplatku při zápisu do katastru nemovitostí. Část z nich chtěla i zákon celý zamítnout, to se ale prosadit nepodařilo. Pro vrácení Sněmovně se vyjádřilo 56 senátorů.

Senátor Michael Canov (SLK) neúspěšně prosazoval zamítnutí daňového balíčku kvůli způsobu jeho schválení Sněmovnou, který si prosadila vládní koalice a který možná bude napaden u Ústavního soudu. Šéfka senátorského klubu ANO Zdeňka Hamousová podobně marně prosazovala schválení sněmovní verze beze změn.

Vláda v zákoně mj. navrhuje také zvýšení spotřební daně na lihoviny, což senátoři nezměnili. V případě půllitrové láhve 40procentního alkoholu vzroste spotřební daň z nynějších 57 korun na 64,50 Kč. Unie výrobců lihovin už dříve uvedla, že v takovém případě zdraží láhev o 9,10 Kč. Piva ani vína se zvýšení sazeb netýká, vláda to podle Schillerové neplánuje ani do budoucna.

-sed-