Pokud Senát ukončí ve středu schůzi, zákon o oborových pojišťovnách skončí rovnou u prezidenta

Senát možná ve středu rozhodne o předčasném ukončení své schůze. Foto: senat.cz

Ve středu má Senát zahájit svou další schůzi. Ta se uskuteční, ale ve zpřísněném a úsporném režimu kvůli hrozbě šíření nového typu koronaviru. Pokud by svou schůzi ukončil podobně jako Poslanecká sněmovna, tak zákony, které má projednat, by byly postoupeny prezidentovi jako přijaté. To se týká i návrhu novely zákona o oborových pojišťovnách a o ochraně veřejného zdraví.

Na základě domluvy senátorů a senátorek se schůze Senátu, která začíná ve středu, uskuteční pouze v úsporném formátu a bude jednodenní. „Rád bych poděkoval svým kolegyním a kolegům, že jsme byli schopní se domluvit na zasedání pléna Senátu za účasti sníženého počtu senátorů při zachování poměrného počtu z jednotlivých klubů. Tím došlo k maximální eliminaci všech hrozících rizik,“ uvedl ve zprávě na senátním webu předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS).

Minulý týden se rozhodla kvůli koronaviru předčasně ukončit svou schůzi dolní komora českého parlamentu. Pokud by tak učinil i Senát, tak zákony, které má projednat, by byly postoupeny prezidentovi jako přijaté. Horní komora má totiž na rozdíl od Poslanecké sněmovny z ústavy na projednání zákonů pouze třicet dní od obdržení tisku s výjimkou zákonů ústavních či volebních. To by se týkalo i poslanecké verze novel zákonů o oborových pojišťovnách a ochraně veřejného zdraví, které mělo plénum Senátu projednat. Přitom výbor pro zdravotnictví navrhl k oběma předpisům několik pozměňovacích návrhů, a pokud by je Senát schválil, museli by znovu o nich jednat poslanci.

Senát v rámci prevence proti šíření koronaviru už dříve zrušil veškeré akce pro veřejnost, jako jsou konference, semináře, besedy nebo vernisáže. Přístup veřejnosti na jednání senátních výborů byl omezen, přísnější pravidla platí i pro média. Podobná opatření přijala i Sněmovna.

Přesný počet zástupců jednotlivých frakcí na nadcházející schůzi, která má být podle Nguyen přenášena na senátním webu i prostřednictvím České televize, zatím znám není. Početně nejsilnější frakcí je klub Starostů s 19 členy, o jednoho méně má ODS. KDU-ČSL má v klubu 15 senátorů, ČSSD 13 a ANO sedm. Nejmenší je šestičlenný Klub pro liberální demokracii – Senátor 21, dva senátoři jsou mimo klubové zařazení.

V osobní karanténě zůstávají nadále dva senátoři, a to místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková a Tomáš Goláň (za hnutí Senátor 21), přestože test u něj nákazu neprokázal, řekla Nguyen. Z pracovníků Senátu nemusí být podle ní v karanténě žádný.

-red-