Lékárníci: Preventivní užívání paracetamolu před nákazou neochrání

Preventivní podávání paracetamolu může významně zatížit organismus. Foto: pixabay.com

Česká lékárnická komora (ČLnK) varuje před užíváním léčivých přípravků s obsahem paracetamolu jako prevence před koronavirovou nákazou. Preventivní podávání paracetamolu nejenže pacienta neochrání, ale navíc může významně zatížit organismus. ČLnK to včera uvedla v tiskové zprávě. Léčiva proti horečce, která je jedním z průvodních jevů nemoci COVID-19, některým lékárnám v Česku v posledních dnech docházely.

„V souvislosti se zvýšeným zájmem pacientů o léčivé přípravky s obsahem paracetamolu eviduje Česká lékárnická komora také případy, kdy jej lidé užívají jako domnělou prevenci před koronavirovou nákazou. ČLnK to důrazně nedoporučuje,“ uvedla komora. Léky s obsahem paracetamolu se podle lékárníků užívají pouze k léčbě bolesti nebo ke snížení teploty převyšující 38 stupňů Celsia a vždy je nutné dodržovat jeho správné dávkování.

Lékárníci v souvislosti s koronavirovou infekcí evidují také časté dotazy, jaké přípravky by lidé měli užívat pro snížení horečky. Podle nich je paracetamol lékem volby při terapii horečky. „Ale i tento velmi běžný lék má svá omezení a kontraindikace. Proto je někdy nutné užívat jiné léky. Na snižování teploty lze užít v indikovaných případech také přípravky s obsahem ibuprofenu nebo kyseliny acetylsalicylové. Samozřejmě i s přihlédnutím ke kontraindikacím, které mohou plynout ze zdravotního stavu pacienta nebo jeho další medikace,“ uvedl viceprezident ČLnK Martin Kopecký.

Farmaceutická společnost Zentiva kvůli šíření nákazy novým koronavirem už navýšila výrobu paracetamolu a ibuprofenu, látek účinných proti horečce, která infekci nákazou provází. Dále na český trh uvedla nový lék s názvem Paraceta.

-čtk-