MF schválilo 6,6 mld Kč na oddlužení šesti státních nemocnic

Ministryně financí Alena Schillerová podepisuje rozpočtové opatření na oddlužení nemocnic. Foto: @SchillerovaAlena

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) podepsala rozpočtové opatření, kterým vláda posílá 6,6 miliardy korun do šesti velkých státních nemocnic v Praze a Brně. Informovala o tom na twitteru. Jejich oddlužení schválila vláda 27. dubna. Kraje záměr kritizovaly, chtěly peníze i pro své nemocnice. Ministerstvo v reakci uvedlo, že kraje mohou svým nemocnicím přispívat samy. Provoz a investice krajských nemocnic většina krajů už dotuje.

„Oddlužení dlouhodobě zadlužených páteřních nemocnic je správný krok. Jako vyspělá země potřebujeme finančně zdravé nemocnice s moderními přístroji a důstojným prostředím,“ uvedla Schillerová.

Jednorázový příspěvek vláda schválila pro Všeobecnou fakultní nemocnici (1,3 miliardy Kč), Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (0,4 miliardy Kč), Nemocnici na Bulovce (1,3 miliardy Kč), Thomayerovu nemocnici (0,4 miliardy Kč), Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně (1,7 miliardy Kč) a Fakultní nemocnici Brno (1,5 miliardy Kč). Nemocnice, které mají většinou nová vedení, si podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nesou dluhy z minulosti a peníze použijí na úhradu závazků po splatnosti.

Asociaci krajů ČR se nelíbí, že peníze z ministerstva půjdou jen do státních zařízení. I krajské nemocnice jsou podle nich v dlouhodobé ztrátě a potřebovaly by oddlužit hlavně s ohledem na další ztráty kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Deficit hospodaření nemocnic je podle nich důsledkem dlouhodobého podfinancování systému, nemocnice dostávají peníze jen na provoz, na opravy nebo investice si ale podle nich nevydělají.

„Situace je o to horší, že nyní kvůli koronaviru nemocnicím narůstají před očima ztráty v řádu desítek milionů každý měsíc a hrozí zhroucení celého regionálního zdravotnictví,“ uvedl k tomu po schválení záměru vládou karlovarský krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš (ODS).

-čtk-